صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس اداره بازرگانی خارجی استان سیستان و بلوچستان گفت: افغانستان به دلیل بازار مصرفی بسیار مناسب می‌تواند فرصت خوبی برای تجار و سرمایه‌گذاران داخلی باشد.

روح الله شریفی در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد افزود: بدون شک اگر ایران ازفرصت های پیشرو استفاده نکند رقبا منتظر نمی‌مانند و از این موقعیت به نفع خود بهره می‌برند.

وی در ادامه با بیان اینکه استان سیستان و بلوچستان رابط بین شمال و جنوب و شرق و غرب در کشوراست، اظهارداشت: علاوه براینکه تنها بندر اقیانوسیه کشور - بندر چابهار – در استان مزبور واقع شده است.

رئیس اداره بازرگانی خارجی استان سیستان و بلوچستان گفت: ظرفیت بنادر این استان به تازگی از 2.5 به 8.5 میلیون تن در سال افزایش یافته و می تواند در رشد تجاری واقتصادی کشور بسیار نقش آفرین باشد.

وی همچنین با اعلام اینکه سیستان و بلوچستان تنها استان در کشور است که دارای 920 کیلومتر مرزی زمینی باپاکستان است، افزود: جدا از این استان مزبور 290 کیلومتر مرز زمینی با افغانستان و 300 کیلومتر مرز آبی با کشورهای حوزه خلیج فارس دارد.

شریفی در بخش دیگری از سخنان خود دستیابی به سهم افزون بر پنج میلیارد دلاری مبادلات تجاری بین ایران و پاکستان را از جمله تاکیدات جدی مقامات دوکشور برشمرد و گفت: هم اکنون سطح مبادلات تجاری بین دو اقتصاد نزدیک به دو میلیارد دلار است.

وی با اشاره به این جمله که پاکستان بازار مناسبی برای ایران است، افزود: برای حضور پر رنگ در این بازار باید موانع تجاری از پیش پای بازرگانان و صادرکنندگان برداشته شود.

رئیس اداره بازرگانی خارجی استان سیستان و بلوچستان اظهارداشت: جدا از این پاکستان ظرفیت مناسبی برای ورود ایران به بازارهای جهانی است.

وی در ادامه افغانستان را سرزمین فرصت های طلایی برای ایران قلمداد کرد و گفت: هم اکنون این کشور با 84 کشور جهان مراوده اقتصادی و تجاری دارد و 95 درصد مایحتاج خود را از محل واردات تامین می کند.

شریفی افزود: برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها در کشور باید به نحوی باشد که سهم صادرات ایران در بازار افغانستان روز به روز گسترش یابد.

میرهادی سیدی سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران نیز در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: کشورهای دنیا برای زمینه سازی بازارهای صادراتی خود با کشورهای دیگر وارد توافق های تجاری می شوند.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: مبنای اصلی توافق های تجاری اغلب منوط به کاهش تعرفه های گمرکی است.

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اگر کاهش تعرفه های گمرکی به سمت صفر حرکت کند در اصطلاح از آن به عنوان موافقت نامه تجارت آزاد یاد می کنند.

وی افزود: در توافق های آزاد دو کشور یا چند کشور ضمن حذف تعرفه های گمرکی البته بجزء کالاهای خاص که به لیست منفی معروف هستند در بقیه کالاها زمینه سازی می کنند بازارهای یکدیگر را با شرایط مرجح تری در اختیار گرفته و اجازه دهند صادرکنندگان با شرایط بهتر و آسان تری نسبت به سایر رقبا وارد بازارهای همدیگر شوند.

سیدی یادآورشد: بدون شک اقتصادی که از توان بالای تولیدی بهتری، رقابت پذیر تر، سطح قیمتی مناسب تری داشته باشد در چنین شرایطی می تواند صادرات بیشتری به کشورهای مورد توافق داشته و در این زمینه موفق تر عمل کند.

برنامه «رهیافت» کاری از شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 20 به مدت 55 دقیقه با هدف تبیین و تحلیل ابعاد مختلف یکی از مهمترین موضوعات روز در حوزه اقتصاد بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نقدینگی جامعه به سمت تولید هدایت شود

  • ساز و کار ایجاد 270 هزار شغل جدید در مناطق محروم

  • توافقنامه پاریس یک معاهده اقتصادی است

  • حمل 85 درصد بار دنیا از مسیر دریا

  • چالش های توافقنامه پاریس

  • رشد نقدینگی در ایران فراتر از تولید واقعی

  • حفظ تولید در گرو توسعه صادرات

  • استقلال بانک مرکزی و وتقویت ارزش پول ملی

  • بودجه سال 98 حساس ترین بودجه پس از انقلاب

  • تاکید بر اهمیت صادرات در شرایط تحریمی