رهاورد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

رهاورد

معاون وزیر امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی دایره تبادلات اقتصادی و تعاملات ایران افزایش یافته است.

علیرغم تحریم ها و تهدیدها با عضویت در سازمان های مهم منطقه ای و جهانی تبادلات اقتصادی و تعاملات خود با اكثر كشورها را گسترش دادیم.

1402/11/21
|
09:19
|

صفری معاون وزیر امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی در گفتگو با برنامه رهاورد رادیو اقتصاد اظهار داشت: با وجود سالها جنگ و تحریم پیشرفت های خوبی در حوزه های نظامی، غیرنظامی و فناوری های نوین داشتیم.

صفری افزود: در 44 سال گذشته تحت تحریم های ظالمانه آمریكا و غرب بودیم اما این تهدیدها را به فرصت تبدیل كردیم و رشد مطلوبی در همه زمینه ها داشتیم.

وی با بیان دستاوردهای دولت سیزدهم درصادرات دانش و فناوری بیان داشت: در حوزه دانش بنیان به 2.4 صادرات رسیدیم؛ درتجهیزات پزشكی، دارو، انرژی، پالایشگاه سازی، مخازن و ترمینال ها در بخش ای تی و داروهای بایو و نانو حرف های خوبی برای صادرات داریم.

صفری خاطر با تاكید بر رشد علمی ایران در حوزه هوافضا خاطرنشان كرد: در جمهوری اسلامی ایران رشد خوبی در پرتابگر ها و ماهواره ها داشتیم و جزو 5كشور اول دنیا هستیم؛ بویژه در صادرات انتقال تكنورلوژی، تولید كود ، مواد اولیه به كشورهای افریقایی و آسیا كه درامدهای بسیاری برای ما داشت.

وی گفت: در صنعت هوافضا مبادلات خوبی با همسایگان داریم،در سیستم های رباتیك با كشورهای آفریقایی و اندونزی تبادلات علمی داشتیم و در جهت رفع نیازهای خود با كشورهای افریقایی صادرات محصولات را با آموزش ارائه داشتیم.

معاون وزیر امور خارجه در دیپلماسی اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را جزو كشورهایی نامید كه دیگر كشورها در حزوه صنایع و تكنولوژی های نو كمك می خواهند؛استراتژی كشور ما تعامل با كشورهای همسایه، حوزه افریقا و امریكای لاتین است.

وی افزود: با تعاملات بسیار توانستیم در سازمان همكاری های شانگهای، بریكس و عضویت در اوراسیا و اكو حوزه تبادلاتی بسیاری با دیگر كشورها ایجاد كرده و با تعرفه ها، قراردادها و تبادلات چندجانبه، همكاری های خود را با اكثر كشورها گسترش دهیم بطوریكه در 10ماه اول 115میلیارد دلار تجارت با 57 درصد ترانزیت كامیونی و رشد 16 درصدی راه آهن بدست آوردیم.

وی اظهار امیدواری كرد: با توجه به گستره دامنه تبادلات با كشورهای مختلف، تامین مواد اولیه و شركت های دانش بنیان وخدمات فنی مهندسی به دستاوردهای بیشتری دست یابیم.

دسترسی سریع
رهاورد