رهاورد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

رهاورد

وحیدرضا زیدی فر در حوزه فناوری صنعت نفت به محالات دست یافتیم

معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش فناوری گفت: برخی از كشورهای پیشرفته دنیا كه دانش های فنی اختصاصی را در اختیار داشتند از پیشرفت های علمی ایران در حیرت هستند.

1402/11/18
|
12:18
|

وحیدرضا زیدی فر معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش فناوری در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: صنعت نفت پس از انقلاب به خصوص در دولت سیزدهم به تكنیك و فناوری های بسیار پیچیده همچون سیستم كلد باكس و بخش داغ توربین دست یافته است.

وی ادامه داد: رویكرد ساخت تولید داخل و توسعه زیست بوم و نوآوری با شركت های دانش بنیان بسیار جدی شده است و تعداد شركت های دانش بنیان كه با این وزارتخانه همكاری دارند از 150 به بیش از 663 شركت رسیده است.

معاون وزیر نفت در امور مهندسی پژوهش فناوری ادامه داد: در حال حاضر بالغ بر 5/9 همت و معادل 450 میلیون دلار را به كارهای تحقیقاتی و شركت های دانش بنیان اختصاص داده ایم و همین امر موجب ساخت تجهیزات راهبردی گردیده است و این وزارتخانه موفق به كسب رتبه نخست علمی از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری در دو سال گذشته شد.

وی با اشاره به احیا و پیشرفت دیپلماسی فناوری و توسعه بازار شركت های دانش بنیان وزارت نفت گفت: ما در تمامی حوزه های صنعت نفت و خدمات مهندسی بیش از 625 میلیون دلار كالا و خدمات صادر نمودیم.

وحیدرضا زیدی فر با اشاره به خودكفایی در قطعات داخلی مورد نیاز صنعت نفت توضیح داد: هر ساله وزارت صمت با توجه به تحریم ها و پیشرفت ساخت كالاهای داخلی لیستی از كالاهای ممنوع الورود را اعلام می نماید كه در وزارت نفت نه تنها لیست مورد نظر، بلكه تجیهزات جدید را كه به دست توانمندان داخلی تولید شده را به شركت های وابسته اعلام مینماییم تا از خرید نوع مشابه خودداری نمایند.

دسترسی سریع
رهاورد