رهاورد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

رهاورد

دكتر علی فكری اطلس سرمایه گذاری در ایران، زمینه رشد سرمایه گذاری خارجی را تسهیل می كند

معاون امور سرمایه گذاری وزارت امور اقتصاد و دارایی از رونمایی اطلس سرمایه گذاری در ایران خبرداد و به آثار مثبت این اقدام اشاره كرد.

1402/11/18
|
08:20
|

دكتر علی فكری معاون امور سرمایه گذاری وزارت امور اقتصاد و دارایی در گفتگو با برنامه رهآورد رادیو اقتصاد گفت: در دولت سیزدهم تا پایان دی ماه ده میلیارد و ششصد میلیارد دلار حجم سرمایه گذاری مصوب معتبر خارجی صورت گرفته و سرمایه گذاران خارجی سرمایه گذاری خود را شروع كرده اند.

وی افزود: از ابتدای امسال 4 و نیم میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی صورت گرفته است كه با اضافه كردن یك ماه مانده از سال پیش می توانیم از 5 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی یاد كنیم.

وی تصریح كرد: این سرمایه گذاری صورت گرفته در ایران همسو با سیاست دولت، بیشتر توسط كشورهای همسو وهمسایه انجام شده است. در این حوزه، كشور روسیه و چین و امارات بیشترین سرمایه گذاری را در ایران انجام داده اند. در یك سال گذشته چین بیشترین صادرات را به ایران داشته است. ده درصدسرمایه گذاران ما، ایرانیان مقیم خارج هستند كه علاقه مند به سرمایه گذاری در ایران هستند.

معاون امور سرمایه گذاری وزارت امور اقتصاد و دارایی یادآورشد: سرمایه به شكل های مختلف وارد كشور می شود. ولی مدل های دیگر جذب سرمایه خارجی همچون تامین مالی خارجی نیز وجود دارد كه آمار مذكور جزو این مورد نمی شود. امسال 200 میلیون دلار پروژه هایی داشتیم كه به واسطه بدهی های خارجی كه از سوی كشورها در ایران فعال شد.

وی گفت: در این راستا چندین اقدام در یك سال گذشته صورت گرفته است. تعریف نرخ ارز ترجیحی برای سرمایه گذاران خارجی از جمله این مشوق ها بوده است. تسهیل ورود سرمایه به كشور به شكل های مختلف از جمله تهاتر سرمایه و ورود سرمایه به شكل تجهیزات و ماشین آلات و كالاهای مختلف از جمله این سیاست ها و اقدامات بوده است.

فكری یادآورشد: امروز از اطلس سرمایه گذاری در ایران نیز رونمایی شد كه سرمایه گذاران خارجی بتوانند بهترین مكان را برای سرمایه گذاری انتخاب كنند.

وی گفت: سرمایه گذاران خارجی می توانند امكانات و بهترین مكان برای سرمایه گذاری را با این اطلس دریافت كنند. این اطلس زمینه نشست سرمایه را برای ما تسهیل می كند.

دسترسی سریع
رهاورد