رهاورد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

رهاورد

دكتر علی استاد هاشمی كارت سبز بین المللی بیمه مجددا فعال شده است

ریس كل بیمه مركزی از فعال شدن مجدد بیمه بین المللی ویژه كامیون داران ترانزیتی در كشور خبر داد.

1402/11/18
|
07:47
|

دكتر علی استاد هاشمی رییس كل بیمه مركزی در گفتگوی اختصاصی با برنامه رهاورد رادیو اقتصاد گفت: صنعت بیمه در ایران دارای قدمت بسیاری بوده و می توان گفت كه بیمه در ایران زودتر از همه كشورهای منطقه در ایران وارد شده و مردم ایران از ابتدا با این صنایع جدید همراهی می كردند و تحصیلكرده های ما نیز كه به ایران بازگشتند این امور را در ایران تثبیت كردند.

وی افزود: از سال 1350 بیمه مركزی و سال 1316 بیمه ایران تاسیس به عنوان اولین بیمه ایرانی تاسیس شد. تا سالها پس از انقلاب تنها چهار بیمه در ایران فعال بودند كه در سالهای اخیر با تاسیس شركت های خصوصی بیمه بازرگانی موافقت شد و امروز 41 شركت بیمه در كشور فعال است كه تنها شركت بیمه ایران، دولتی است و مابقی دولتی و خصوصی و بعضا خصولتی هستند.

رئیس بیمه مركزی بیان كرد: شركت های بیمه كاملا خصوصی در ایران فعالیت خوبی نیز دارند كه در دو سال گذشته برخی از این شركت ها به شكل كاملا تخصصی كار می كنند. از جمله شركت های بیمه عمر و زندگی و اتكایی و اخیرا نیز در سال گذشته مجوزهایی به محصولاتی چون آتش سوزی و مسئولیت نیز به شكل تخصصی عرضه كردند.

وی گفت: در یك سال گذشته كارهای خوبی صورت گرفته است. از جمله اینكه 10 شركت در سال گذشته مجوز تاسیس گرفته اند. از دیگر اقدامات در این دولت، صندوق حوادث طبیعی ساختمان كه یك بیمه اجباری پایه برای همه ساختمان های مسكونی و تجاری و... برای حوادث غیر مترقبه و طبیعی به مردم خدمات ارایه می دهد.

رئیس بیمه مركزی ایران بیان كرد: البته هنوزمنابع این حوزه محدود است ولی در حادثه خوی و هرمزگان خدمات خوبی ارائه داد. در حال حاضر سقف پرداخت سی میلیون است كه در آینده به 100 میلیون می رسد كه در ادامه مطابق با پرداخت بیمه ای این پرداخت تنظیم می شود.

وی گفت: یكی از كارهای مهمی كه در حال پیگیری هستیم و در شركت‌های ما پیشرفت خوبی داشته اند بحث فناوری های جدید در صنعت بیمه است. آیین نامه هایی در شورای عالی بیمه تصویب شده كه ویژه شركت های فناور بیمه ای است و در زنجیره بیمه ای از فروش بیمه و تمام فرایندهای بیمه ای از جمله تعیین خسارت ها و داده كاوی ها، به شكل الكترونیكی و فناوری جدید انجام شود.

دكتر هاشمی یادآورشد: با كمك پلیس راهور از دو ماه پیش كروكی برخط نیز شكل گرفته است كه كار شركت های بیمه ای و پلیس و مردم را تسهیل می كند و از تخلفات جلوگیری می كند. در كروكی آنلاین زمانی كه تصادفی حادث می شود پیشتر به شكل كروكی كاغذی انجام می شد و به افراد در یك محل دیگر داده می شد ولی الان تمام اطلاعات در یك تبلت توسط پلیس و به شكل برخط انجام می شود.

وی گفت: بحثی به نام كارت سبز بین المللی برای شخص ثالث بین المللی نیز وجود داشت كه كامیون داران ما باید این كارت را می داشتند متاسفانه از یك ماه پیش ایران تعلیق شد كه در این هفته پس از پیگیری های بسیار توانستیم یك شركت جایگزین را در این زمینه فعال كنیم كه این بیمه نامه را به كامیون داران كشور ارایه می دهد.

دسترسی سریع
رهاورد