رهاورد شنبه الی چهارشنبه از ساعت 21:05 به مدت 55 دقیقه

رادیو اقتصاد

رهاورد

دكتر محرابیان نصب، تجهیز و تعمیر همه نیروگاه های كشور با توان ایرانی

علیرغم تولید و تجهیز نیروگاه ها و تاسیسات آبی و برقی كشور، به 50كشور دنیا هم صادرات خدمات فنی و مهندسی ارائه می شود.

1402/11/17
|
09:50
|

دكتر محرابیان وزیر نیرو در گفتگوی اختصاصی با برنامه رهاورد رادیو اقتصاد اظهار داشت: با یك قضاوت منصفانه از نظر كمیت و كیفیت رشد و ارتقاء خوبی داشتیم؛ از ابتدای انقلاب تا به امروز جمعیت 2.3برابر شده و از نظر تاسیسات آب و برق اعم از نیروگاه ها، تاسیسات آبرسانی، تصفیه خانه ها و انواع دیگر تاسیسات 64هزار مكان تاسیساتی در كشور داریم كه به بیش از 23 برابر رسیده و با توجه به سرانه جمعیت نسبت آن 10برابر رشد یافته است.

دكتر محرابیان افزود: قبل از انقلاب بدون دانش فنی و امكان تولید، نصب و بهره برداری نیروگاه ها و تعمیرات تماماً توسط كمپانی های خارجی انجام می شد و در حوزه برق مهمترین كار تكنسین های ما تعویض روغن ترانس های خطوط و شبكه بود و همه ابزار و امكانات از خارج كشور وارد می شد كه بخش عظیمی از جامعه ایران از نعمت آب و برق بی بهره بودند؛ ولی امروز به نقطه ایی رسیدیم كه تمامی تجهیزات اعم از ساخت ، طراحی ، نصب ، تعمیرات و نگهداری توسط شركت های ایرانی انجام می شود.

وزیر نیرو با اشاره به صادرات خدمات فنی مهندسی ایران به 50 كشور جهان بیان داشت: ساخت بلندترین سد جهان با ارتفاع 330متر و حجم مخزن 14میلیارد متر مكعب و تولید 3600مگابایتی تولید برق به همت 5شركت ایرانی در حال انجام است.

وی حوزه انرژی های تجدیدپذیر را تحولی دانست و گفت: برای تامین انرژی برق كاملاً پایدار و بدون ناترازی باید نیروگاه ها را توسعه داد كه در حال حاضر با استفاده از توان فنی و مهندسی داخل كشور از مواد معدنی تا تولید پنل های خورشیدی در شهرستان خمین تولید می شود كه مجموعه عظیم صنعتی را شامل می شود و ظرفیت های خوبی را برای رفع نیاز داخل فراهم آورده است.

ایشان خاطر نشان كرد: انرژی ها زیر سایه یارانه های سنگین تا به امروز رشد قابل توجهی نداشته و ضرورت دارد در این بخش تغییراتی صورت بگیرد كه در دولت سیزدهم با رقابتی كردن انرژی و تابلوی سبز در بورس انرژی، فضای رقابتی خوبی برای این منظور حاصل شده است.

دكتر محرابیان با اشاره به اكران عمومی شهرك تولید انرژی های تجدیدپذیر تصریح كرد: با دعوت از سرمایه گذاران داخلی و ارائه ظرفیت شهرك تولید انرژی های تجدیدپذیر در كمتر از 2 ساعت ظرفیت ها به فروش رسید كه امیدواریم گام بلندی در این حوزه برداشته شود.

ایشان با تاكید بر طرح های هدفگذاری شده در بخش برق و آب برای رفع ناترازی ها گفت: تا امروز 400 میلیارد دلار از طرح ها به بهره برداری رسیده و در دهه فجر امسال بیش از 320 پروژه آماده بهره برداری است كه شامل انواع نیروگاه های و خطوط انتقال و شبكه و تاسیسات آبی و فاضلابی می باشد كه مهمترین آنها آبرسانی به شهرها و روستاهای كشور است.

دسترسی سریع
رهاورد