صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

جمعه از ساعت 13:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برضرورت به روز رسانی طرح جامع حمل و نقل در کشور تاکید کرد.

افشین حیدرپور در برنامه «بهارستان» رادیو اقتصاد افزود: این طرح در سال 1384 مصوب و امروز نیازمند بازنگری جدی است.

وی همچنین اظهارداشت: بخش حمل ونقل به دلیل اهمیت ویژه و جایگاه مهمی که در اقتصاد دارد یکی از شاخص های توسعه یافتگی کشورها محسوب می شود.

عضو هیئت علمی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی گفت: پیشرفت و توسعه این صنعت نقش مهمی در ایجاد تحول در سایر بخش های صنعتی، کشاورزی و تولیدی ایفا می کند.

وی ضمن اشاره به این جمله که صنعت حمل ونقل به سه بخش زمینی، هوایی و دریایی تقسیم بندی می شود، افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته ارزش افزوده بخش های ریلی، هوایی و دریایی به نسبت حمل و نقل جاده ای بیشتر بوده است.

وی ادامه داد: مطابق اطلاعات و آمارموجود سهم بخش حمل و نقل ریلی در کشور 1.8 درصد، سهم حمل ونقل جاده ای 83.8 درصد، سهم حمل و نقل دریایی 2.5 درصد، سهم حمل و نقل هوایی 2.4 درصد و سهم انبارداری، خدمات وپشتیبان حمل و نقل 8.6 درصد است.

حیدرپور یادآورشد: در حال حاضر سهم حمل و نقل جاده ای در ایران به نسبت سایر شقوق حمل و نقلی سهم بسیار زیاد و قابل توجه است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در برنامه «بهارستان» رادیو اقتصاد گفت: صنعت حمل و نقل از جمله مباحث اولویت دار این کمیسیون است.

سید هادی بهادری با اعلام اینکه حمل و نقل امروزاز جمله اجزا مهم اقتصاد ملی محسوب می شود، افزود: این بخش در مجموعه فعالیت های اقتصادی نقش غیرقابل انکاری برعهده دارد.

وی در ادامه به مبحث تصادفات جاده ای اشاره کرد و اظهارداشت: تصادفات امروز به عنوان یکی از چالش های اصلی جاده ای در کشور مطرح است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه ریزی و سیاست گذاری ها در مملکت باید به نحوی باشد که سوانح و مرگ و میر جاده ای به حداقل ممکن کاهش یابد.

وی ضمن اشاره به موضوع ایجاد «شورای عالی تصادفات جاده ای» به ریاست رئیس جمهور در کشور افزود: این شورا با حضور تمام دستگاه‌های مرتبط با حمل و نقل کالایی و مسافری تشکیل تا تمام دستگاه‌های دخیل در امور حمل و نقل بتوانند از طریق این شورا مدیریت شوند.

بهادری با بیان اینکه میزان تصادفات جاده‌ای در کشور روز افزون شده است، اظهارداشت: سوانح جاده ای هر ساله خسارت‌های جانی و مالی بسیاری به جامعه تحمیل می کند.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصادافزود: در طول 10 ساله گذشته تعداد مرگ و میر جاده در ایران از 26 هزار به عدد 16 هزار نفر در سال رسیده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: هرچند در این مدت 10 هزار نفر کمتر در اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست داده اند ولی آمار همچنان بسیار بالا و با استانداردهای جهانی فاصله زیادی دارد.

برنامه «بهارستان» کاری از گروه کشاورزی به تهیه کنندگی مهرگان سوادکوهی جمعه ساعت 13 به مدت 60 دقیقه از رادیو اقتصاد پخش می شود.

مرتبط با این برنامه

  • خودروسازی صنعتی پویا و پیشران

  • راهکار خروج از گرانی های پی در پی در بازار خودرو

  • نظام پولی و مالی باید همزمان اصلاح شود

  • بررسی دیدگاه کمیسیون اقتصادی درباره اصلاح نظام بانکی

  • بررسی دیدگاه کمیسیون اقتصادی درباره اصلاح نظام بانکی

  • انتخاب منطقی ترین راه برای عبور از تحریم ها

  • راهکارهای مقابله با تحریم در مجلس شورای اسلامی

  • شکوفایی بخش معدن در گرو اصلاح قانون معادن

  • تحلیل و ارزیابی قانون معادن کشور

  • بودجه سال آینده باید دقیق تهیه شود