صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنجشنبه از ساعت 18:30 به مدت 30 دقیقه

مدیرکل دفترتعاونی ها و نظام بهره برداری سازمان امور عشایر ی کشورگفت: در حال حاضر 50 درصد جمعیت جامعه عشایری کوچنده ایران را زنان و دختران تشکیل می دهند.

احمد رحیمی در برنامه «روستای ما» رادیو اقتصاد افزود: طبق آخرین سرشماری 213 هزار خانوار عشایر کوچنده در ایران وجود دارد که یک میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت کشور را شامل می شود.

وی در ادامه زنان عشایری را نجیب، پرتلاش، زحمتکش و با مسئولیت پذیری بسیار بالا توصیف کرد و اظهارداشت: نقش این جمعیت در بهبود وضعیت اقتصادی و افزایش تولیدات محلی کشور انکار ناپذیر است.

مدیرکل دفترتعاونی ها و نظام بهره برداری سازمان امور عشایری کشور ضمن اشاره به وجود 24 میلیون راس دام در جامعه عشایری گفت: سالانه 9 میلیون راس دام جهت کشتار به بازار مصرف عرضه و بقیه دام ها به همت و تلاش زنان و مردان عشایری جهت تولید شیر، پشم، مو و کرک نگهداری می شوند.

وی افزود: واحد تولید در جامعه عشایری خانوار است یعنی در این جامعه زن و مردم در کنار هم کار می کنند.

رحیمی تصریح کرد: نقش پایاپای زنان عشایری در پرورش و نگهداری گوسفندان، تهیه و تولید محصولات متنوع دامی، ساخت صنایع زیبای دستی در کنار ایفای نقش همسری و مادری آنان را به تکیه گاه محکم و استواری برای خانواده مبدل ساخته است.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: طبق آخرین سرشماری مرکز آمار ایران 24 هزار خانوار عشایری در کشور درگیر تولید صنایع دستی هستند.

مدیرکل دفترتعاونی ها و نظام بهره برداری سازمان امور عشایری کشورگفت: سالانه 159 هزارمتر مربع قالی، قالیچه، گلیم، گبه، ورنی و موارد مشابه دیگر در جامعه عشایری ایران تولید و به بازار مصرف داخلی و خارجی عرضه می شود.

وی در ادامه افزود: زنان در خانواده های عشایری نقش بسیار مهم و برجسته ای در صحنه زندگی ایفا می کنند به گونه ای که به جرات می توان گفت ستون مهم زندگی سخت و پر مشکل این خانواده ها بانوان هستند.

برنامه «روستای ما» کاری از شبکه رادیویی اقتصاد است که شنبه تا پنجشنبه ساعت 18.30 به مدت 30 دقیقه با هدف هویت بخشی به زندگی روستایی و رونق اقتصادی روستاها در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می گیرد علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • آشنایی با روستای پاچ میانا

  • وجود 190 طرح صنایع تبدیلی در تهران

  • معرفی روستای لیش مازندران

  • تسهیلات اشتغال روستایی در حوزه دامداری و آبیاری

  • تسهیلات اشتغال روستایی در حوزه صنایع تبدیلی

  • فعالیت زنان روستای پیچک محله

  • معرفی توانمندی های روستاهای استان سیستان و بلوچستان

  • مدت زمان انجام کار در سامانه کارا و وثایق

  • پیگیری مشکلات اهالی روستای عشق آباد کهنه

  • عملکرد مثبت دولت در توسعه خدمات زیربنایی روستاها