اقتصاد حوالی فرهنگ شنبه از ساعت 21:00 به مدت 115 دقیقه

رضایی فرد در گفتگو با رادیو اقتصاد: قرابت فرهنگی ایران و پاكستان عمر زیادی دارد

وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در لاهور پاكستان گفت: قرابت و اشتراكات فرهنگی ایران و پاكستان از عمر زیادی برخوردار است.

1398/06/31
|
11:00
|

«علی اكبر رضایی فرد» در برنامه اقتصاد حوالی فرهنگ رادیو اقتصاد افزود: خانه فرهنگ لاهور بصورت رسمی در سال 1335 شمسی تاسیس شده كه خود شاهدی صادق بر این مدعاست.

وی همچنین اظهارداشت: پاكستان تفاوت هایی با خیلی از كشورهای دنیا دارد ویكرنگی خاصی دربین مردمان این كشور دیده می شود.

وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در لاهور پاكستان گفت: همانند ایران كه مناطق شمالی، جنوبی، شرقی، غربی و مركز ی از نظر اقلیمی و فرهنگی با هم فرق می كند ولی تشابهاتی دارد كشور پاكستان نیز همین گونه است.

وی در ادامه با بیان اینكه ایالات پنجاب پاكستان دارای 110 میلیون نفر جمعیت است، افزود: این ایالات با هند هم مرز است.

رضایی فرد اظهارداشت: شهر لاهور مركز ایالات پنجاب است كه 12 میلیون نفر جمعیت دارد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: لاهور علمی ترین و فرهنگی ترین شهر پاكستان است.

وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در لاهور پاكستان افزود: شاید برخی ها فكر كنند كه ایران و پاكستان نسبت به هم شناخت زیادی دارند به خصوص شرق پاكستان ولی این طور نیست.

وی اظهارداشت: پاكستانی ها خیلی شناختی از ایران ندارند و ایرانی ها هم نسبت به پاكستان شناخت زیادی ندارند از اینرو ضرورت دارد برای این موضوع فكر اساسی شود.

رضایی فرد گفت: یكی از موضوعات بسیار مهم برای شناخت حوزه اقتصاد فرهنگی یا فرهنگ اقتصادی شناخت نسبت به دو طرف است.

وی به رادیو اقتصاد افزود: خط رسمی اردوی پاكستان نستعلیق است كه خط نستعلیق ایران الگو گرفته شده از این خط است.

وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در لاهور پاكستان اظهارداشت: گفته می شود 60 درصد واژگان زبان اردو فارسی است.

وی گفت: مردم ایران اعتقادات بهم پیوسته دینی با مردم پاكستان بویژه در بحث شخصیت والای امام رضا (ع)، حضرت معصومه (س)، حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، بی بی شهربانو (س) در تهران و همینطور علاقه مندی به انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی رحمت الله علیه، مقام معظم رهبری، حكمای بزرگ و قدیمی ایرانی مثل سعدی، مولوی، فردوسی، شاهنامه، علامه اقبال لاهوری و غیره دارند.

رضایی فرد افزود: خیلی از محصولاتی كه آستان قدس رضوی تولید می كند مثل نان رضوی (برند فرهنگی) به دلیل عقبه و علاقه مندی در پاكستان خریدار دارد.

وی اظهارداشت: علاقه مندی زیادی به فیلم های سینمایی ایرانی در پاكستان وجود دارد منتها می طلبد در راستای ذائقه سازی و جذب مخاطب در این زمینه تلاش بیشتری شود.

وابسته فرهنگی و رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی در لاهور پاكستان گفت: امكان فروش آثار هنری مثل نقاشی، خطاطی، صنایع دستی و غیره در این كشور وجود دارد.

وی افزود: عرضه دمنوش های ایرانی كه ریشه در طب ایرانی – اسلامی دارد به عنوان یك آیتم فرهنگی و همینطور غذاهای ایرانی در پاكستان قابل فروش است منتها باید روی ذائقه ها بیشتر كار كرد.

رضایی فرد در ادامه یادآورشد: گردشگری از دیگر مولفه های بسیار مهم است كه در كنار سایر موضوعات می تواند زمینه ساز توسعه روابط فرهنگی و اقتصاد فرهنگی در بین دو كشور ایران و پاكستان باشد.

برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» كاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه كنندگی فرزانه صادقیان از شنبه تا پنجشنبه هر شب ساعت 22 به مدت 55 دقیقه با هدف حمایت از كارآفرینی در عرصه فرهنگ و هنر به منظور تحقق بخشی در سیاست های اقتصاد مقاومتی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه كنند.

دسترسی سریع
اقتصاد حوالی فرهنگ