صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه،یك شنبه،سه شنبه،پنج شنبه از ساعت 22:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسئول آموزش، توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: شهرستان آستانه اشرفیه قطب مرواربافی این استان است.

سیده سارا مظفری فر در برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» رادیو اقتصاد افزود: هنر مرواربافی در زمره صنایع دستی حصیری جای می گیرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه هنر مزبور بیش از 50 سال در استان گیلان قدمت دارد، اظهارداشت: بخش عمده ای از مواد اولیه این هنر - صنعت از خارج استان به خصوص ملایر تامین می شود.

کارشناس مسئول آموزش، توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: نوع بافت مروار در استان منحصر بفرد و در هیچ نقطه ای از کشور به این شکل تولید نمی شود.

وی افزود: مروار بافی یکی از صنایع بسیار رایج و متداول استان و همینطور کاربردهای زیادی در زندگی روزمره مردم دارد.

مظفری فر ضمن اشاره به اینکه مواد اولیه هنر مروار بافی نوعی ترکه درخت بید است، اظهارداشت: در مرواربافی علاوه بر ترکه های مروار از مواد دیگری مانند تخته سه لایی، انواع میخ، روغن جلا و مفتول های سیمی نیز استفاده می شود.

وی گفت: صنعتگران زیادی اعم از زنان و مردان هم اکنون در سطح استان به بافت انواع وسایل مصرفی و تزئینی مروار اشتغال دارند.

مظفری فر با اعلام اینکه تنوع محصولات هنر مرواربافی بسیار زیاد است، افزود: مروار از جمله صنایع دستی استان گیلان است که بصورت انبوه تولید و هر ساله بخش قابل توجهی از این محصولات روی ریل صادرات قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: محصولاتی که مرواربافان تولید می کنند شامل سبـد گرد کوچک و بزرگ، سبد بیضی کوچک و بزرگ، سبد قایقی کوچک و بزرگ، کاسه در اندازه های مختلف، سبد کشکولی، سبد جای میوه، سبد پنجره ای، ساک پیک نیک، سبد دو طبقه سبد سه طبقه، جای لباس، جای روزنامه، انواع شکلات خوری، جای تخم مرغی، میز و صندلی، مبل، کتابخانه و محصولات متنوع دیگر است.

این کارشناس مسئول آموزش، توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان یادآور شد: از ابزارآلات تولید مروار می توان به اره، رنده، چکش، انبردست، گازانبر و قیچی باغبانی اشاره کرد.

برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی فرزانه صادقیان از شنبه، یکشنبه، سه شنبه و پنجشنبه ساعت 22 به مدت 60 دقیقه با هدف حمایت از کارآفرینی در عرصه فرهنگ و هنر به منظور تحقق بخشی در سیاست های اقتصاد مقاومتی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بررسی فرصت‌های اقتصادی هنر خامه ‌دوزی

  • راهکارهای صیانت از مالکیت فکری ادبی و هنری

  • فرصت‌های اقتصادی در حوزه تولید عروسک های بومی و آئینی

  • ثبت 180 هزار موقوفه در سامانه اوقاف

  • بررسی فرصت‌های اقتصادی هنر ورشوسازی

  • بررسی روند ساخت ضریح امام رضا (ع)

  • بررسی روند تولید فیلم جهانی محمد رسول الله و فرصت های اقتصادی آن

  • بررسی فرصت‌های اقتصادی هنر سیس بافی

  • بررسی فرصت های اقتصادی هنر کپوبافی

  • «کلاش» میراث دیرین کهن دیار کردستان