صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

"شنبه" الی "جمعه" از ساعت 22:00 به مدت 60 دقیقه

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان خور و بیابانک گفت: خوشبختانه هنرمند کرباس بافی پس از یک دوره رکود امروز در مسیر احیا و رونق قرار گرفته است.

حسین رئیسی در برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» رادیو اقتصاد افزود: کرباس بافی یکی از رشته های بومی و کهن شهرستان خور و بیابانک استان اصفهان است.

وی همچنین اظهارداشت: این هنر بومی و ارزشمند در حال فراموشی بود که خوشبختانه در سال 1391 به همت سازمان میراث فرهنگی دوباره احیا شده است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانک از وجود دو کارگاه فعال کرباس بافی در این شهرستان خبر داد و گفت: هر یک از این کارگاه ها 20 نفر زیر مجموعه دارد.

وی افزود: در حال حاضر 45 پروانه تولید انفرادی و کارگاهی کرباس بافی از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این شهرستان صادر شده است.

رئیسی تصریح کرد: مشکل خاصی به لحاظ فروش تولیدات هنر کرباس بافی در پیک گردشگری شهرستان وجود ندارد چرا که هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی جهت بازدید از آثار تاریخی و دیگر جاذبه های گردشگری به این منطقه سفر می کنند.

وی به رادیو اقتصاد توضیح داد: بازار فروش هنر کرباس بافی در فصول غیر گردشگری با کسادی مواجه می شود.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانک گفت: ناگفته نماند کمک های که سازمان میراث در بحث نمایشگاه های بین المللی و استانی انجام می دهد این مشکلات تا حدودی کاهش می یابد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه تعداد از اهالی شهرستان خور و بیابانک در حال حاضر مشغول به فعالیت در این حوزه از نساجی سنتی هستند، افزود: کرباس بافی در قدیم شغل دوم مردم منطقه بوده ولی امروز کمتر از یک سوم به این کار اشتغال دارند.

رئیسی در خصوص دلائل کاهش اشتغال حوزه هنر کرباس بافی اظهارداشت: عدم تعریف کاربردهای متنوع و مناسب برای هنر کرباس بافی و همینطور بی توجهی هنران به نیاز روز جامعه از جمله این دلائل بوده است.

وی تصریح کرد: هنر مدنظر پس از یک دوره رکود از سال 1391 با تعریف کاربردهای جدید، تقویت آموزش و ورود جوانان به این حوزه دوباره احیا شده است.

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خور و بیابانک در پاسخ به سئوالی مبتنی بر اینکه برای رونق هرچه بیشتر هنر کرباس بافی در شهرستان خور و بیابانک چه برنامه های در حال اقدام است، یادآور شد: بحث تقویت آموزش و حضور پررنگ در نمایشگاه های بین المللی از جمله سیاست های مهم این سازمان برای رونق هرچه بیشتر هنر کرباس بافی در منطقه است.

برنامه «اقتصاد حوالی فرهنگ» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی فرزانه صادقیان از شنبه تا پنجشنبه هر شب ساعت 22 به مدت 60 دقیقه با هدف حمایت از کارآفرینی در عرصه فرهنگ و هنر به منظور تحقق بخشی در سیاست های اقتصاد مقاومتی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • بررسی ظرفیت های فرهنگی و هنری روستای کلپورگان شهرستان سراوان

  • جایگاه حضرت علی ( ع ) در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری

  • بررسی نقش مضامین عاشورایی در رونق تولید و عرضه کتاب در حوزه ادبیات داستانی

  • بررسی ظرفیت های سیره زندگی حضرت علی (ع )برای پرداخت در حوزه های شعر و موسیقی آئینی و هنر خوشنویسی

  • وضعیت عرضه و تقاضا در حوزه هنرهای تجسمی (قسمت دوم)

  • مصرف بازی های ویدئویی ایرانی رو به افزایش

  • وضعیت عرضه و تقاضا در حوزه هنرهای تجسمی

  • فرصت‌های اقتصادی هنرهای تجسمی در عرصه‌های بین‌المللی

  • تقویت ارتباط دو سویه بین مردم و کتابخانه ها

  • بررسی وضعیت اقتصادی تئاتر کشور