روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

دهقان كیا: اجرای ناقص و ناکافی طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان را ناکافی دانست.

1400/01/18
|
12:01

به گزارش رادیو اقتصاد، دهقان کیا رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد گفت: همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در حال حاضر بر روی کاغذ اعلام شده و بر این اساس 50 هزار میلیارد تومان به این امر اختصاص یافته اما تاکنون فقط 32 هزار میلیارد تومان داده اند.

وی افزود: شرکت ورشکسته هپکو بمنظور تامین بودجه به سازمان تامین اجتماعی واگذار شد و برای احیای آن مشکلات زیادی وجود داشت ولی هنوز بقیه شرکت ها واگذار نشده است.

دهقان کیا با اشاره به بودجه همسان سازی در لایحه بودجه 1400 گفت: در لایحه 1400 مبلغ 89 هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یافته اما هنوز زمان پرداخت آن معلوم نیست.

وی خواستار رفع تبعیض میان بازنشستگان دستگاههای و سازمان های مختلف شد و اظهار داشت: سال گذشته ‌تبعیض و فاصله حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری باعث نارضایتی بازنشستگان تامین اجتماعی شد که پس از پیگیری های صورت گرفته برای رفع این تبعیض ها موافقت شد.

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران در ادامه گفت: طی نشست های نمایندگان بازنشستگان با مقامات ذیربط برای رفع تبعیض ها و تطابق حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با سایر بازنشستگان در سال 1400 نیز توافق هایی صورت گرفته است.

وی با اشاره به تصویب حداقل حقوق 4 میلیون و 200 تومانی برای بازنشستگان، آنرا با توجه به تورم و گرانی های ناکافی دانست و گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار حداقل درآمد مورد نیاز برای یک خانواده ایرانی 6 میلیون و 900 هزار تومان است و هنوز تا رسیدن به این رقم فاصله زیادی وجود دارد و بودجه های مصوب جوابگو نیست.

دهقان کیا با بیان اینکه برای تحقق این امر ابتدا باید حقوق شاغلان افزایش یابد، گفت: هنوز حداقل حقوق شاغلان متناسب با نرخ اعلامی مرکز آمار افزایش نیافته و به عدد 6 میلیون و 900 هزار تومان نرسیده و شرط آن ایجاد منابع است.

وی افزود: برای این منظور دست کم 180 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز است که هنوز تامین نشده است.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد