روی خط اقتصاد شنبه الی سه شنبه از ساعت 18:05 به مدت 45 دقیقه

رادیو اقتصاد

روي خط اقتصاد

دكتر كمیل طیبی: آثار مهم توافق نامه چین در رشد اقتصادی ایران

استاد قطب اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان آثار مهم توافق نامه با چین را در رشد و توسعه ایران تبیین کرد.

1400/01/17
|
10:01

به گزارش رادیو اقتصاد، دکتر کمیل طیبی مدیر قطب اقتصاد بین الملل دانشگاه اصفهان در گفتگو با برنامه روی خط اقتصاد گفت: چین دارای اقتصادی قدرتمند است و این قدرت اقتصادی در سال های اخیر به نقاط بالاتری دست یافته و در همه زمینه ها از جمله فناوری های روز، تجارت و صنعت به سطح بالایی رسیده و کیفیت محصولات چین هر روز ارتقاء بیشتری پیدا کرده است.

وی افزود: ارتقاء کیفی و تنوع کالاهای چینی موجب افزایش متقاضیان شده و چین باید بعنوان یک اقتصاد پیشرو در نظر گرفته شود که می تواند به رشد اقتصاد کشورمان کمک شایانی کند.

این استاد اقتصاد بین الملل در خصوص برخی نظرات منفی نسبت به توافق نامه ایران و چین، تصریح کرد: شاید هنوز یک ذهنیت سنتی و قدیمی نسبت به کیفیت کالاهای چینی در کشور ما وجود داشته باشد اما اکنون باید گفت که کیفیت کالاهای چینی رشد قابل توجهی نسبت به گذشته داشته و اقتصاد چین وارد یک فضای جدیدی شده است که می تواند بعنوان یک شریک تجاری و استراتژیک برای هر کشوری در نظر گرفته شود.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص نحوه ارتباط با کشور چین در شرایط خاص حال حاضر جهان، اظهار داشت: در حال حاضر بستر های لازم برای گسترش روابط تجاری با چین و انتقال فناوری های روز از این کشور فراهم شده و این یک بازی برد برد به نفع کشورمان خواهد بود و زمینه سازی بیشتر برای جذب سرمایه و رونق کسب و کار امری ضروری است.

دکتر طیبی در خصوص دیگر آثار این توافق نامه گفت: یک نگاه کلی به ماهیت این تفاهم نامه نشان می دهد ایران بدنبال یک متحد اقتصادی است که البته نه تنها چین بعنوان شروع کننده بلکه روسیه و کشورهای اروپایی هم میتوانند از شرکاء و متحدان اقتصادی کشورمان باشند.

وی افزود: بنابراین باید یک نگرش جدید به این تفاهم نامه وجود داشته باشد و بر روی همه بند ها و مفاد این تفاهم نامه کار کارشناسی شود تا اهداف و منافع لازم حاصل گردد.

دسترسی سریع
روی خط اقتصاد