صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

مفتح با اشاره به تورم زا بودن طرح تبدیل دارایی ارزی صندوق توسعه ملی به وام ریالی در قالب اشتغال زایی روستاها و عشایر، به تشریح تدابیر اتخاذ شده برای جلوگیری از این افزایش تورم پرداخت.

به گزارش رادیو اقتصاد محمد مهدی مفتح با اشاره به لایحه ای مبنی بر تامین مالی ایجاد اشتغال در روستا ها گفت: در کنار تامین اعتبار باید طرح های اشتغال زایی به درستی توسط دولت تدوین شود تا در حوزه تامین منابع مالی اجرایی گردد.

وی از روند بررسی تامین مالی لایحه اشتغال زایی روستایی در مجلس خبر داد و یاد آور شد: دولت سال گذشته طرحی را تقدیم مجلس کرد که مبلغ یک و نیم میلیارد دلار از منابع مالی صندوق توسعه ملی در بانک ها سپرده گذاری شود و از محل ریالی این مبلغ، منبع اشتغال زایی در روستا ها و عشایر تامین شودو نیز و ضمن ترکیب با منابع داخلی بانک ها، رقم بیشتری را در اختیار قرار دهد که وامی با نرخ سود 9 درصد به متقاضیان ارائه خواهد شد.

این نماینده مجلس تامین مالی این طرح را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: ضمن ترکیب یک و نیم میلیارد دلار با منابع بانکی، تاثیر تورمی منفی قابل توجهی بر اقتصاد کشور خواهد داشت که برای جلوگیری از این مسئله، دولت ملزم به اقداماتی است تا خالصِ دارایی خارجی بانک مرکزی از این محل افزایش نیابد.

مفتح خاطر نشان ساخت: بدین ترتیب از ایجاد تورم به دلیل تبدیل دلار به ریال جلوگیری خواهیم کرد، بانک ها نیز منابع مالی مناسبی در اختیار می گیرند و چگونگی ارائه این وام به روستا ها و عشایر به طرح های ارائه شده از سوی دولت باز می گردد.

وی اضافه کرد: قطعا دولت با در نظر گرفتن تجارب پیشین، روش و طرحی را اتخاذ خواهد کرد که مشکلات گذشته را پیش رو نداشته باشیم و با تخصیص منابع مالی، شاهد رونق اشتغال در روستا ها و عشایر نباشیم.

مفتح با اعلام اینکه مجلس وظیفه ای در قبال نحوه و چگونگی ارائه تسهیلات ندارد، تصریح کرد: این موارد جز وظایف اجرایی دولت است تا طرحی متناسب با این وام در دستور کار قرار گیرد و اشتغالی درآمد زا و سود آور برای روستاییان در پی داشته باشد که زندگی آنان را تامین و قدرت پرداخت اصل و سود وام را نیز مهیا سازد.

وی ایجاد اشتغال مولد و پایدار را اصلی ترین هدف دولت در این طرح دانست و افزود: دولت در این طرح موارد مذکور را معرفی کرده است و در حوزه عمل نیز نباید به سمت عدم اشتغال زایی حرکت کنیم که در این صورت منابع را از دست داده و روستاییان را بدهکار کرده ایم.

علاقمندان برای شنیدن تحلیل مهم ترین اخبار روز ایران و جهان می توانند برنامه زنده "روی خط اقتصاد" را شنبه تا پنجشنبه ساعت 19 تا 19:55 دریافت کنند و صوت این مجله خبری تحلیلی از طریق سایت رادیو اقتصاد و وبسایت اینترنتی ایران صدا قابل دریافت است.

مرتبط با این برنامه

  • کنترل نرخ ارز در گرو مدیریت بهتر اقتصادی

  • رفع تعرفه های صادراتی بازدارنده بخش معدن

  • نظارت بیشتر بر توزیع کالا با تفکیک وزارت صمت

  • بازگشت ارز صادراتی با دو نرخی شدن ارز

  • کاهش نرخ بازار سکه و ارز به دنبال کاهش نرخ ارز

  • رشد ناچیز شاخص بورس

  • آرامش به بازار شکر برمی گردد

  • ایجاد 900 هزار شغل در گرو انحصارزدایی

  • قیمت بازار طلا و سکه 1 خرداد

  • تنها CNG افزایش یافت