صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 55 دقیقه

یک کارشناس اقتصادی گفت: تجربه فروش و واگذاری دارایی های بخش دولتی طی سنوات گذشته در کشور تجربه موفقی نبوده است.

«مرتضی بکی» درخصوص مخالفت کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال 99 مجلس با بحث ترک تشریفات در خصوص واگذاری و فروش دارایی های دولتی به میزان هشت هزار میلیارد تومان به رادیو اقتصاد افزود: برای فروش و واگذاری دارایی ها در سنوات گذشته هیچ ساز و کار مشخصی نبوده اگر هم ساز و کاری مورد استفاده قرار گرفته دارای شبهات زیادی است به همین دلیل طبیعی که کمیسیون تلفیق مجلس در این خصوص چنین واکنشی را نشان دهد اما سئوال اساسی اینکه آیا این اقدام می تواند راهگشا باشد؟

وی اظهارداشت: پاسخ این سئوال را باید در عملکرد گذشته مربوط به واگذاری املاک و دارایی های بخش دولتی در کشور جستجو کرد.

این کارشناس اقتصادی گفت: مدیران بخش دولتی که در گذشته متصدی این امر بودند از همین حیث که مبادا در مظان اتهام باشند مبادا شبهه یا تخلفاتی در واگذاری این دارایی ها رخ دهد همیشه دست به عصا و نگرانی عمل کرده اند.

وی افزود: خیلی از پروژه ها سال های متمادی که ارزش گذاری و برنامه ریزی شده که به بخش خصوصی واگذار و منابع برای درآمد دولت برای تامین مالی بودجه باشد اما در عمل چنین چیزی اتفاق نمی افتد فقط به سبب همین نگرانی هاست.

بکی بیان داشت: کمیسیون تلفیق مجلس علاوه بر این ملاحظات، عملکرد گذشته به خصوص قانون بودجه سال 98 را هم مدنظر داشته که در عمل اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: برای برطرف کردن شبهات و نگرانی در بحث واگذاری دارایی های بخش دولتی باید سازو کار ها روشن و منطقی وجود داشته باشد تا با کمترین دغدغه و به معنای واقعی این اموال واگذار و تصدیگری دولت کاهش یابد.

این کارشناس اقتصادی یادآورشد: رویکرد کمیسیون تلفیق بودجه مجلس علاوه بر نگرانی های جاری یک گوشه چشمی به عملکرد گذشته به خصوص عملکرد قانون بودجه سال 98 نیز داشته و در عمل تحقق این موضوع را منتفی می داند حال وقتی امری در عمل تحقق پیدا نمی کند چرا به قانون تبدیل شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه صنعت و بازرگانی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی و مهرگان سوادکوهی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تعداد خودروهای ناقص کف کارخانه ها صفر شد

  • حساب های اجاره ای بستری برای فرار مالیاتی

  • سهم 20 درصدی پتروشیمی ها از خصوصی سازی

  • کسری بودجه ابزاری برای ایجادرشد اقتصادی

  • واردات گندم 5 میلیون تن نیست/ بزرگنمایی نکنید

  • تولید ایران خودرو به 50 هزار و 44 دستگاه رسید

  • ایران مشمول توافقنامه تسهیل تجارت نیست

  • رونق بی سابقه در بازار سرمایه

  • رابطه بین ایران و عراق راهبردی است

  • مهار فرار مالیاتی با کنترل حساب های بانکی