صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: خودکفایی تولید برنج در کشور یک مسئله دست نیافتنی نیست بلکه با جلوگیری از ضایعات، توسعه کشت ارقام پر محصول و غیره می توان به این مهم دست یافت.

«علی ابراهیمی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: ایران با اینکه جزء کشورهای پر مصرف در زمینه برنج است با این حال نزدیک به 30 درصد وابسته به واردات است.

وی همچنین اظهارداشت: کشور در بدترین شرایط سالانه 700 هزار تن نیاز به واردات برنج دارد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: نرخ گذاری در بازار برنج بیشتر تابع عرضه و تقاضاست.

وی افزود: قیمت برنج باید به نحوی باشد که برای شالیکاران صرفه اقتصادی داشته باشد در غیر این صورت به روند تولید این محصول بسیار مهم کشاورزی به شدت ضربه خواهد زد.

ابراهیمی تصریح کرد: تولید برنج در کشور بسیار هزینه بر و دشوار است از اینرو می طلبد حمایت بیشتری در ابعاد مختلف از کشاورزان صورت گیرد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: برنج ایرانی به لحاظ کیفیت، طعم، مزه، بوو پخت جزء بهترین برنج های دنیاست بنابراین باید تلاش کرد پایداری تولید این محصول با ارزش در کشور حفظ شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی افزود: طی چند ماهه گذشته بواسطه کاهش ارزش پول ملی قیمت خیلی از کالاها منجمله برنج در مسیر افزایشی قرار گرفته است.

وی اظهارداشت: جدا از این قضیه واردات بر نج به کشور در گذشته به دلیل کسری تولید نبود بلکه بیشتر به سبب اختلاف قیمت برنج های خارجی بوده است.

ابراهیمی گفت: کیفیت و قیمت برنج های خارجی نسبت به برنج داخلی پائین تر و همینطور طبقات ضعیف و متوسط جامعه بیشتر مشتری این بازار هستند.

وی افزود: باب واردات برنج همیشه به بهانه مزبور در کشور باز بوده اما مسئله بسیار نگران کننده و مهم در این رابطه مقوله بی حساب و کتاب واردات برنج به کشور بود که به تولید داخل ضربه می زد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس دهم اظهارداشت: خارج از قیمت برنج باید در کلان کشور فکر اساسی برای قدرت خرید مردم کرد.

وی تصریح کرد: بدون شک با پائین نگهداشتن قیمت ها نمی توان گفت به جامعه و مردم خدمت شده چون این رویه جریان تولید را مختل می سازد.

ابراهیمی افزود: بطورکلی سالانه سه میلیون تن برنج در کشور مورد مصرف قرار می گیرد که از این میزان دو میلیون و 300 هزار تن در داخل تولید و بقیه از محل واردات تامین می شود.

وی یادآورشد: اگر مسئولان و متولیان امر دقت و تلاش بیشتری داشته باشند بدون شک با برنامه ریزی و مدیریت مناسب می توان کسری 30 درصد برنج مورد نیاز کشور را نیز با تکیه بر توان داخلی تامین کرد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، حمیدرضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تاکید بر مالیات ستانی از خانه های خالی

  • پرداخت مطالبات 6 ماه گذشته کارکنان هپکو

  • طرح انتقال آب خزر به سمنان سیاسی است

  • 2 ایراد شورای نگهبان به تشکیل وزارت بازرگانی

  • حباب سکه منفی شد

  • عقب ماندن ایران از قافله جهانی انرژی های نو

  • معامله 250 تنی پسته در بازار آتی

  • مبارزه با قاچاق مستلزم اجرای صحیح قانون

  • قیمت بازار طلا و سکه

  • قاچاق چالش بزرگ بازارلوازم خانگی