صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نماینده مردم کبودرآهنگ وعضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: پاسخ وزیر امور خارجه در زمینه عملکرد دیپلماسی اقتصادی این وزارتخانه به هیچ وجه قانع کننده نبوده است.

«محمدعلی پورمختار» در گفتگو با رادیو اقتصاد در خصوص طرح سئوال خود از وزیر امور خارجه راجع به دیپلماسی اقتصادی افزود: «محمد جواد ظریف» امروز در صحن علنی مجلس حاضر و به این پرسش پاسخ داد.

وی همچنین اظهارداشت: توضیحات وزیر پیرامون سئوال مطروحه به هیچ وجه قانع کننده نبود اما «جابر انصاری» معاون امور مجلس وزارت امور خارجه قول داده ضعف های که در سفارتخانه ها وجود دارد و همینطور عدم تحقق وعده های خود وزیر در جلسه رای اعتماد سال 96 پیگیری های لازم صورت گیرد.

نماینده مردم کبودرآهنگ و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس قولی که معاون وزیر امور خارجه دادتا مباحث دنبال شود سئوال خود را در صحن علنی مجلس به رای نگذاشته وگرنه پاسخ وزیر به هیچ وجه قانع کننده نبوده است.

وی در ادامه افزود: شرایط اقتصادی که از چند سال پیش با تحریم های ظالمانه آمریکا به همراهی برخی از کشورها آغاز شده طبیعی بود وزارت امور خارجه فعال تر در این زمینه ورود پیدا کند.

پورمختار اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران بیش از 140 کشور دنیا سفارتخانه و همینطور وابسته بازرگانی و اقتصادی دارد.

وی گفت: این سفارتخانه و نمایندگی ها وظیفه دارند به موضوعات اقتصادی، تجاری و بازرگانی رسیدگی و ارتباطات جاری و اقتصادی کشور را با ممالک جهان تسهیل کنند.

نماینده مردم کبودرآهنگ و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی افزود: وزارت امور خارجه و سفارتخانه‌های ایران باید اقدامات موثرتری برای توسعه روابط اقتصادی انجام داده و در مقابل تبلیغات دشمن برای ناامن نشان دادن اقتصاد کشور بایستند.

وی اظهارداشت: وزارتخانه مزبور در دو سال گذشته به این نتیجه رسید که معاونت دیپلماسی اقتصادی باید در ساختار این مجموعه ایجاد شود.

پورمختار گفت: دو سال از تشکیل معاونت دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه می گذرد اما متاسفانه هیچ تغییر و تحولی در این حوزه ایجاد نشده و هریک از دستگاه ها مشکلات و مسائل خود را بطور مستقیم با کشورهای خارجی برطرف می کنند.

وی افزود: این وزارتخانه پس از تشکیل معاونت اقتصادی مکلف بود سفارتخانه ها را در بحث دیپلماسی اقتصادی فعال کند و حداکثر حمایت را از فعالان اقتصادی در این زمینه داشته باشد.

نماینده کبودرآهنگ و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: آنچه که اکنون محل سئوال این که معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه در دو سال گذشته چه عملکردی داشته است؟

وی در ادامه مصاحبه به رادیو اقتصاد تصریح کرد: وزارت امور خارجه باید در این حوزه پاسخگو باشد.

پورمختار گفت: تنها کاری که وزیر امور خارجه در جلسه علنی امروز مجلس از قول «غلامرضا انصاری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه مطرح کرد این بود که ایشان سامانه ای با هدف معرفی ظرفیت های اقتصادی سایر کشورهای جهان برای سرمایه گذاران ایرانی علاقه مند به سرمایه گذاری در خارج از کشور طراحی کرده است.

وی در ادامه افزود: اینکه در حالی که تمامی تلاش ها باید معطوف به این باشد که بستر جذب سرمایه و توسعه سرمایه گذاری خارجی هرچه بیشتردر داخل فراهم شود که متاسفانه از سوی معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه برعکس عمل شده است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «سید وحید موسوی، حمیدرضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تاکید بر مالیات ستانی از خانه های خالی

  • پرداخت مطالبات 6 ماه گذشته کارکنان هپکو

  • طرح انتقال آب خزر به سمنان سیاسی است

  • 2 ایراد شورای نگهبان به تشکیل وزارت بازرگانی

  • حباب سکه منفی شد

  • عقب ماندن ایران از قافله جهانی انرژی های نو

  • معامله 250 تنی پسته در بازار آتی

  • مبارزه با قاچاق مستلزم اجرای صحیح قانون

  • قیمت بازار طلا و سکه

  • قاچاق چالش بزرگ بازارلوازم خانگی