صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: هم اکنون 65 تا 66 میلیون تن محصول در صنعت پتروشیمی کشور تولید می شود.

«مهدی شریفی نیک نفس» در گفتگو با رادیو اقتصادضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبد الله الحسین علیه السلام افزود: بطورکلی 50 درصد این محصولات صادرو بقیه در داخل به مصرف می رسد.

وی اظهارداشت: محصولات پتروشیمی ایران امروز به بسیاری از بازارهای جهانی از قبیل آفریقا، آمریکای جنوبی، بخش های از آسیای دور و غیره صادر می شود.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: این در حالیکه طی سال های گذشته صادرات 60 تا 70 درصد محصولات پتروشیمی ایران مربوط به هند و چین بوده است.

وی در ادامه از اجرای 60 طرح پتروشیمی در کشور خبرداد و افزود: پیشرفت فیزیکی این طرح ها از 5 تا 95 درصد است.

شریفی نیک نفس تصریح کرد: برخی از این طرح ها در بازه زمانی سه تا پنج سال و تعدادی تا پایان سال جاری وارد مدار بهره برداری قرار می گیرند.

وی به رادیو اقتصاد گفت: ظرفیت تولید کشور با بهره برداری این طرح ها به 140 میلیون تن تا پایان سال 1400 خواهد رسید.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران اظهار امیدواری کرد که تا سال آینده ظرفیت تولید واحدهای پتروشیمی کشور با قرارگیری پتروشیمی مرجان، کاوه و لردگان در مدار بهره برداری به 100 میلیون تن برسد.

وی ضمن اشاره به اینکه صادرات محصولات مجتمع پتروشیمی کاوه آغاز شده است، افزود: مجتمع پتروشیمی مرجان راه اندازی نهایی شده و همینطورمجتمع پتروشیمی لردگان در مسیر راه اندازی و بهره بردای است.

شریفی نیک نفس اظهار داشت: خود صنعت پتروشیمی به تناسب میزان سرمایه گذاری اشتغال زیادی ایجاد نمی کند برای مثال یک واحد پتروشیمی 500 میلیون دلاری شاید 1000 نفر اشتغال ایجاد کند ولی اشتغال غیر مستقیم در صنایع پائین دستی، مباحث لجستیک و صادرات بسیار بالاست.

وی تصریح کرد: صنایع پائین دستی در بخش های پلیمری نسبت به دیگر حوزه ها مثل متانول، اوره و آمونیاک بیشتر فعال هستند.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران یادآورشد: محصولاتی نظیر متانول، اوره و آمونیاک بیشتر صادرو کمتر به مصرف صنایع پائین دستی کشور می رسد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره محرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صنعت پتروشیمی برفراز قله درآمدهای غیرنفتی

  • بازسازی مناطق زلزله کرمانشاه درمراحل پایانی

  • طرح رتبه بندی معلمان اجرایی می شود

  • توافق برای استفاده از سیستم جایگزین سوئیفت

  • آلودگی تمامی گندم کشور منتفی است

  • پیشنهاد جایگزین برای حذف یارانه ثروتمندان

  • حذف یارانه پردرآمدها دغدغه جدی مجلس

  • توان بالقوه بازار نفت توان ایران است

  • مذاکره با آمریکا در هیچ موضوعی وجود ندارد

  • آمار رکود دوسوم صنایع کوچک صحت ندارد