صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس اقتصاد بین الملل گفت: رابطه اقتصادی بین ایران و چین در شرایط حاضر کم رنگ شده اما به هیچ وجه این رابطه تیر ه و تار نیست.

«محمد حسین بابالو» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی در فاصله بین برجام تا لغو برجام از سوی آمریکا روابط بین ایران و چین رونق خیلی خوبی داشت و می توان گفت در این فاصله زمانی چینی ها توانستند از این موقعیت به خوبی استفاده کنند یعنی هم حضور خود را در اقتصاد ایران برجسته تر و هم مراوات کالایی بین دو کشور را تقویت نمایند.

وی اظهارداشت: حقیقت قضیه اینکه با توجه به تحریم های آمریکا و مباحثی که در ارتباط با نفت خام مطرح شد اندکی جذابیت ها کاهش پیدا کرد و این شرایط تا چند هفته قبل به اوج خود رسید.

کارشناس اقتصاد بین الملل به رادیو اقتصاد اذعان داشت: این وضعیت در نهایت باعث شد رابطه اقتصادی بین ایران و چین کم رنگ شودالبته به هیچ وجه نمی توان گفت که رابطه بین دو طرف تیر ه و تار شده است.

وی افزود: البته باید پذیرفت که چین خود را برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت در جهان آماده می کند که این ویژگی باعث می شود به برخی از مناسبات رایج در دنیا خیلی احترام نگذارد حتی اگر طرف مقابل آمریکا باشد.

بابالو در خصوص جنگ تجاری بین آمریکا و چین نیز اظهارداشت: اعمال تعرفه بر کالاهای چینی از سوی آمریکا باعث شده شرایط و مناسبات اقتصادی بین دو کشور به سمت تیره و تار شدن بیشتری حرکت کنداگرچه انتظار بر اینکه از اوائل اکتبر روند مزبور به یک تعدیل نسبی برسد.

وی گفت: با توجه به شرایط موجود احتمال اینکه چین در برخی از کشورهای خاص مانند ایران سرمایه گذای کند خیلی برجسته است.

این کارشناس اقتصاد بین الملل افزود: برای مثال هم اکنون سرمایه گذاری های زیادی از سوی چینی ها در بندر گوادر پاکستان در حال انجام است که بتوانند از ظرفیت های حمل و نقل و بازارهای منطقه ای استفاده کنند.

وی اظهارداشت: ایران در سال های گذشته پیشنهاد سرمایه گذاری چین در چابهار را هم مطرح کرد اما تاکنون اقدام خاصی در این زمینه انجام نشده است.

بابالو در ادامه مصاحبه یادآورشد: با توجه به شرایط موجود این ظرفیت وجود دارد که چینی ها در برخی از صنایع و ذخایر مهم کشور به خصوص نفت و گاز سرمایه گذاری کنند البته خود چینی ها بی تمایل نسبت به این قضیه نیستند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صنعت پتروشیمی برفراز قله درآمدهای غیرنفتی

  • بازسازی مناطق زلزله کرمانشاه درمراحل پایانی

  • طرح رتبه بندی معلمان اجرایی می شود

  • توافق برای استفاده از سیستم جایگزین سوئیفت

  • آلودگی تمامی گندم کشور منتفی است

  • پیشنهاد جایگزین برای حذف یارانه ثروتمندان

  • حذف یارانه پردرآمدها دغدغه جدی مجلس

  • توان بالقوه بازار نفت توان ایران است

  • مذاکره با آمریکا در هیچ موضوعی وجود ندارد

  • آمار رکود دوسوم صنایع کوچک صحت ندارد