صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: هم اکنون 30 درصد برنج مورد نیاز کشور از طریق واردات و بقیه بصورت داخلی در حال تامین است.

«علی ابراهیمی» در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) افزود: متاسفانه حجم واردات برنج همیشه بیش از نیاز کشور بوده که این امر تولید داخلی را به شدت آسیب پذیر می کند.

وی همچنین اظهارداشت: دولت در بحث برنج وارداتی باید دقت نظر بیشتری داشته باشد تا به تناسب نیاز کشور کالا وارد شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: ممنوعیت واردات برنج در زمان برداشت محصول داخلی طی توافق دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صمت به هیچ وجه پایه علمی ندارد و حتی از نظر اجرایی هم روش صحیحی به نظر نمی رسد چون متاسفانه واردکنندگان پس از دوره برداشت مجموع نیاز برنج سالانه کشوررا وارد و همیشه عرصه بر تولیدکنندگان داخلی تنگ می شود.

وی افزود: اگر مسئولان و متولیان امر دقت و تلاش بیشتری داشته باشند بدون شک با برنامه ریزی و مدیریت مناسب می توان این 30 درصد برنج مورد نیاز کشور را نیز با تکیه بر توان داخلی تامین کرد.

ابراهیمی اظهارداشت: مشکل اصلی واردات برنج فصل واردات نیست بلکه حجم و تناژ است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: برنج باید متناسب با نیاز کشور وارد شود نه بیشتر چون تولید و تولید کنندگان داخلی به شدت دچار آسیب خواهند شد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در خصوص رسوب بخشی از برنج های وارداتی به دلیل عدم تخصیص ارز در گمرکات کشور گفت: بطورکلی با ماندن برنج های وارداتی در گمرکات به هیچ وجه موافق نیست و باید با ساز و کار مشخص زمینه ترخیص این محموله ها فراهم شود چون مشکل زمان واردات نیست بلکه حجم واردات است.

وی در ادامه مصاحبه افزود: متاسفانه این اتفاق در اثر مدیریت دوگانه در سطح کشور حادث شده است.

ابراهیمی یاد آورشد: بدون شک کمیسیون کشاورزی مجلس نیز برای رفع مشکل برنج های وارداتی در گمرکات پیگیری های لازم را انجام خواهد داد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره محرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صنعت پتروشیمی برفراز قله درآمدهای غیرنفتی

  • بازسازی مناطق زلزله کرمانشاه درمراحل پایانی

  • طرح رتبه بندی معلمان اجرایی می شود

  • توافق برای استفاده از سیستم جایگزین سوئیفت

  • آلودگی تمامی گندم کشور منتفی است

  • پیشنهاد جایگزین برای حذف یارانه ثروتمندان

  • حذف یارانه پردرآمدها دغدغه جدی مجلس

  • توان بالقوه بازار نفت توان ایران است

  • مذاکره با آمریکا در هیچ موضوعی وجود ندارد

  • آمار رکود دوسوم صنایع کوچک صحت ندارد