صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ظرفیت پالایشی روزانه حال حاضر کشور را دومیلیون و 150 هزار بشکه اعلام کرد.

«سید حمید حسینی» در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی در گذشته ظرفیت پالایشی یک میلیون و 800 هزار بشکه ای در کشور وجود داشت و طراحی پالایشگاه ها به نحوی بود که بتوانند نفت کوره مورد نیاز نیروگاه ها را تامین کنند.

وی اظهارداشت: نزدیک به 30 درصد از محصول پالایشی مملکت بدین ترتیب مربوط به فرآورده های سنگین مثل نفت کوره بود.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: متاسفانه متولیان امر به دلیل پائین بودن راندمان برخی از واحدهای پالایشگاهی مجبور بودند به غیر از نفت کوره بخشی از گازوئیل را برای تولید برق استفاده کنند.

وی افزود: خوشبختانه با جایگزین شدن گاز در نیروگاه ها مصرف نفت کوره و گازوئیل کاهش یافت و کشور با یک ظرفیت مازاد 300 تا 400 هزار بشکه ای در روز مواجه شد.

حسینی اظهارداشت: طی سال های گذشته کشور ظرفیت مازاد در نفت کوره، گازوئیل، روغن پایه، قیر وپارافین داشت و می توانست در این محصولات صادرات داشته باشد.

وی گفت: خوشبختانه با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با 360 هزار بشکه در روز توان پالایشی کشور به دومیلیون و 150 هزار بشکه افزایش پیدا کرد.

سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی افزود: این امر باعث شده کشور قابلیت های بیشتری برای صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه نه تنها نفت کوره و مازوت بلکه بنزین و گازوئیل با کیفیت بالا پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 600 هزار بشکه ظرفیت مازاد در کشور وجود دارد، اظهارداشت: بطورکلی با احتساب بشکه ای 50 دلار روزانه بطور متوسط می توان 30 میلیون دلار و سالانه 10 میلیارد دلار از این محصولات بجزء گاز فقط از پالایشگاه های شرکت نفت برای کشور درآمد زایی ایجاد کرد.

حسینی در ادامه یادآورشد: جدا از این 200 تا 300 واحد پالایشی، نیمه پالایشی و ترکیبی در بخش خصوصی وجود دارد که اگر خوراک این واحدها با قیمت های مناسب تامین شود بدون شک می توان دو تا سه میلیارد دلار از این محل برای کشور ارزآوری داشت.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • صنعت پتروشیمی برفراز قله درآمدهای غیرنفتی

  • بازسازی مناطق زلزله کرمانشاه درمراحل پایانی

  • طرح رتبه بندی معلمان اجرایی می شود

  • توافق برای استفاده از سیستم جایگزین سوئیفت

  • آلودگی تمامی گندم کشور منتفی است

  • پیشنهاد جایگزین برای حذف یارانه ثروتمندان

  • حذف یارانه پردرآمدها دغدغه جدی مجلس

  • توان بالقوه بازار نفت توان ایران است

  • مذاکره با آمریکا در هیچ موضوعی وجود ندارد

  • آمار رکود دوسوم صنایع کوچک صحت ندارد