صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت: خوشبختانه علیرغم تحریم های استکبار جهانی و فشار مضاعف از منظر اقتصادی برمملکت فعالیت بنادر جمهوری اسلامی در مجموع روند مثبتی را طی می کند.

جلیل اسلامی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بطورکلی 88 میلیون تن کالا از ابتدای سال جاری تاکنون در بنادر تجاری و حاکمیتی موجود در کشور تخلیه وبارگیری شده که رشدی چهار درصدی را نشان می‌دهد.

وی همچنین اظهارداشت: جدا از این تخلیه و بارگیری کالاهای غیر نفتی اعم از کانتینری و غیر کانتینری و کالاهای اساسی در این مدت 46 میلیون تن بوده که نزدیک به هشت درصد نسبت به سال قبل رشد را تجربه کرده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت: تمامی این آمار و اطلاعات بیانگر اینکه شریان تجاری کشور روند پر رونق و مثبتی را در حال طی کردن است.

وی در ادامه افزود: عمده ورود کالاهای اساسی به کشور از طریق بندر امام خمینی رحمت الله علیه صورت می گیرد.

اسلامی بیان داشت: بندر امام از نظر وسعت بزرگترین بندر کشور ودر عین حال از ظرفیت بالایی نیز برخوردار است.

وی به رادیو اقتصاد گفت: امسال شش میلیون تن فقط کالای اساسی از بندر مزبوروارد کشور شده است.

معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی ایران افزود: ظرفیت این بندر برای تمامی کالاها در سال بیش از 60 میلیون تن و ظرفیت در جا برای نگهداری کالاهای اساسی بیش از 3.5 میلیون تن است.

وی اظهارداشت: سازمان بنادر وظیفه تسهیل، ایجاد و توسعه زیرساخت ها، تامین تجهیزات و همچنین تسهیل گری برای ورود کشتی، تخلیه، بارگیری، نگهداری و همینطور تامین ایمنی و سلامت کالاها را برعهده دارد.

اسلامی در ادامه یادآورشد: مطابق قانون اختیار ترخیص و خروج کالا از بنادر برعهده سازمان گمرک ایران است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره مهرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سلامت مردم تعارف بردار نیست

  • لزوم تکمیل زنجیره تولید محصولات کشاورزی

  • دولت قبل از انقلاب دخالتی در امر مسکن نداشت

  • جلوگیری از مفاسد اقتصادی اولویت مجلس یازدهم

  • تشکیل کارگروه بودجه 99 در مجلس

  • افزایش تقاضا عامل گرانی برخی از تولیدات کشاورزی

  • افزایش نقدشوندگی بازار با ابزار فروش تعهدی

  • رد کلیات لایحه بودجه 99 با دید سیاسی

  • شفاف سازی فرآیندهای کلان اقتصادی تنها راه مبارزه باقاچاق

  • کاهش کنترل بانک مرکزی بر بازار ارز