صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

نائب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور از پرداخت 85 درصدی مطالبات گندمکاران طی سال جاری در کشور خبرداد.

علیقلی ایمانی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: بقیه مطالبات به محض ثبت در سامانه خرید به حساب کشاورزان واریز می‌ شود.

وی اظهارداشت: مطابق آمار و اطلاعات موجود در تاریخ 15 مرداد ماه سال گذشته هشت میلیون تن گندم بصورت تضمینی خریداری شده بود که امسال کمتر از این عدد محصول از کشاورزان خریداری شده است.

نائب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: براساس آخرین آمارها از ابتدای فصل برداشت تا کنون بیش از هفت میلیون تن گندم از کشاورزان سراسر کشور خریداری شده که 10 درصد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با کسری مواجه است.

وی افزود: دولت نرخ خرید تضمینی محصول گندم در سال زراعی 97 -98 پس از کش و قوس فراوان در نهایت به ازای هرکیلوگرم یک هزار و 700 تومان اعلام کرد.

ایمانی اظهارداشت: نرخ اعلامی به هیچ وجه واقعی و منصفانه نیست و دولت هم به این مهم اذعان دارد اما به دلیل مواجه بودن با تنگناهای مالی قادر به افزایش بیشتر قیمت خرید تضمینی گندم نبود به همین دلیل کاهش خرید نسبت به مدت مشابه در سال گذشته بطور کامل بر همه مشهود است.

وی ادامه داد: امسال کشور به لحاظ تولید علی رغم خسارت یک میلیون تنی محصول گندم بر اثر وقوع سیل در ابتدای سال جاری هیچ مشکلی ندارد.

نائب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: گندم زار ها در مناطق دیم خسارت ناشی از سیل را بواسطه بارش های مناسب و شرایط اقلیمی مطلوب جبران و پیش بینی شود امسال تولید گندم به میزان 14 میلیون تن برسد.

وی به رادیو اقتصاد افزود: قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی مصوب سال 1368 مجلس شورای اسلامی است.

ایمانی اظهارداشت: این قانون با هدف حمایت از تولید داخلی و کشاورزان در کشور تصویب شده است.

وی تصریح کرد: قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی تمام راهکارها برای دستیابی به نتیجه مطلوب در این بخش را پیش بینی کرده است.

نائب رئیس بنیاد ملی گندمکاران کشور گفت: وزارت جهاد کشاورزی پس از محاسبه هزینه های تولید یک واحد متعارف نرخ پیشنهادی خود را برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ارائه می دهد.

وی افزود: سازمان پس از کار کارشناسی بر روی نرخ پیشنهادی وزارت جهاد کشاورزی حاصل بررسی های خود را به شورایعالی اقتصاد جهت تصویب نرخ خرید تضمینی تقدیم می کند.

ایمانی در ادامه یادآورشد: مطابق قانون مزبور شورایعالی اقتصاد باید نرخ خرید تضمینی را به نحوی اعلام کند که کمتر از نرخ تورم همان سال نباشد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره محرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تشکیل وزارت بازرگانی ضد اقتصاد مقاومتی

  • افت 10 درصدی تولید میادین نفتی کشور

  • اشتغال پایدار در سایه رونق تولید

  • کاهش قیمت خودرو ناشی از عوامل روانی

  • 70 درصد دانشجویان دریانوردی غیر بورسیه

  • فرار 100 هزار میلیارد تومانی مالیات در مشاغل

  • قطع وابستگی بودجه از نفت ضرورتی ملی

  • ثبات در بازار طلا و ارز

  • نرخ مشاور املاک تاثیری در بازار مسکن ندارد

  • تعیین نرخ مشاور املاک برپایه متراژ سابقه ندارد