صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس حوزه حمل و نقل ریلی بر ضرورت توسعه زیر ساخت حمل و نقلی ریلی در استان های شرقی کشور تاکید کرد.

میثم لاجوردی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: استان های شرقی به خصوص سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی از نظر وسعت 20 درصد پهنه کشور را شامل می شوند در حالیکه سه درصد جمعیت یعنی نزدیک به سه میلیون نفر در این مناطق ساکن هستند.

وی همچنین اظهارداشت: کمبود جمعیت در مناطق مد نظر دلائل مختلفی دارد که مشکلات اقتصاد و معیشتی مردم از جمله این موارد است.

کارشناس حوزه حمل و نقل ریلی گفت: مشکلات مزبور بیشتر مربوط به نبود زیر ساخت های حمل و نقلی در این خطه از کشور است.

وی افزود: بطورکلی وقتی زیرساخت های حمل و نقلی نباشد جریان تولید و سرمایه گذاری هم در منطقه شکل نخواهد گرفت چون محصولات تولیدی با قیمت های غیر رقابتی به بازارهای مصرف منتقل می شود.

لاجوردی بیان داشت: توسعه زیر ساخت های حمل و نقلی در استان های شرقی کشور با توجه به معدن خیز بودن این مناطق بسیار ضرورت دارد چرا که بار معدن باید با ریل جابجا شود تا مقرون به صرفه باشد.

وی گفت: ذخایر معدنی استان سیستان و بلوچستان به تنهایی بیش از 10 میلیارد تن است که متاسفانه سالانه 3.5 میلیون تن از ذخایر معدنی این استان بیشتر برداشت نمی شود.

کارشناس حوزه حمل و نقلی دلیل اصلی کمی برداشت از معادن سطح استان را نبود زیرساخت های حمل و نقلی در این منطقه عنوان کرد.

وی به رادیو اقتصاد اظهارداشت: استان خراسان جنوبی نیز از نظر ذخایر معدنی بسیار غنی است.

لاجوردی گفت: اگر زیرساخت های بندر چابهار و حمل و نقل ریلی در شرق کشور به نحو احسن فراهم شود بسیاری از ظرفیت های اقتصادی منطقه احیا خواهد شد.

وی در ادامه افزود: بدون شک احیای این ظرفیت ها به اشتغال، درآمدزایی، کاهش فقر، بیکاری و همینطور توسعه و آبادانی هرچه بیشتر مناطق شرقی کشور کمک شایان توجهی خواهد کرد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره محرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کاهش نرخ طلا با مدیریت بانک مرکزی

  • اصلاح زیر ساخت های بودجه ضرورت دارد

  • سامانه ملی املاک و اسکان راه اندازی می شود

  • کاهش چشمگیر قیمت طلا در بازار

  • کمبود شکر چالش صنعت شیرینی و شکلات

  • اجاره نشینی در ایران فاقد ساختارمناسب است

  • قیمت بازار طلا و سکه 22 تیر

  • تعمیر 4 هزار واحد مسکونی سیل زده در خوزستان

  • رو غلتک افتادن کارها در مناطق سیل زده لرستان

  • لیگ ستارگان بورس رقابتی دانشجویی