صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودروی ایران بر ضرورت تسریع در پرداخت تسهیلات 844 میلیون یورو یی به قطعه سازان در کشور تاکید کرد.

مازیار بیگلو در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: قیمت مواد اولیه داخلی درطول 18 ماه گذشته سه برابر و در ضمن خرید های «اعتباری » قطعه سازان از فروشندگان مواد اولیه به خرید« نقدی » تبدیل شده است.

وی اظهارداشت: نه تنها سه برابر نقدینگی بیشتر نیاز بود تا بتوانند مواد اولیه مورد نیاز را تامین کرد بلکه خریدها از حالت اعتباری سه، چهار، شش ماهه و حتی یکساله بصورت نقدی درآمد.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودروی ایران گفت: تمام موارد مزبور به این نتیجه منتج شد که در پایان پائیز سال 1397 ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مصوبه ای را مدنظر قرار دهد که در قالب این مصوبه 11 هزار میلیارد تومان تسهیلات با قطعه سازان پرداخت شود.

وی افزود: بطورکلی از مجموع تسهیلات چهار هزار میلیارد تومان بصورت ریالی مورد توافق قرار گرفت و هفت هزار میلیارد تومان دیگر قرار شد معادل ارزی آن یعنی 844 میلیون یورو پرداخت شود و قطعه سازان در زمان مقرر سود و اصل این وام را بازپرداخت کنند.

بیگلو اظهارداشت: چهار هزار میلیارد تومان از این تسهیلات با سه ماه تاخیر در اسفند ماه سال گذشته پرداخت شدکه نتیجه این اقدام افزایش تیراژ تولید خودرو در کشور بود.

وی گفت: متاسفانه پس از هشت ماه هیچ خبری ازپرداخت تسهیلات 844 میلیون یورویی به قطعه سازان نیست.

دبیر انجمن سازندگان قطعات و مجموعه های خودروی ایران افزود: این دیر پرداخت موجب شد که خودروسازهابه سمتی بروند که خودروها را به اصطلاح با کسری تولید کنند و خودرو ها غیر تجاری شوند.

وی تصریح کرد: جای تعجب دارد سالی که به نام رونق تولید در کشور مزین شده به نظر می رسد نهادهای اقتصادی بالاخص بانک مرکزی هیچ نقشی در این زمینه برای خود قائل نبوده بلکه فکر می کند رونق تولید فقط باید برعهده صنعتگر یا وزارت صمت باشد.

بیگلو در ادامه یادآورشد: ضرورت دارد این تسهیلات در اسرع وقت پرداخت شود تا با واردات قطعات مورد نیاز خودروهای ناقص تکمیل و راهی بازار شوند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره محرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • جلوگیری از کوچ نقدینگی به بازارهای دیگر

  • ترقی فرهنگ مالیاتی رویکرد سازمان امور مالیاتی

  • قوانین مجلس باید فساد ستیز باشد

  • استانداردهای 85 گانه خودرو از سال آینده اعمال می شوند

  • فناوری های نوظهور نیازمند پیوست فرهنگی

  • پرداخت مالیات در ایران بیش از 8 درصد است

  • وجود 4800 شرکت دانش بنیان در ایران

  • ادامه نوسانات قیمت در بازار طلا

  • خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می شوند

  • مجتمع قضایی دعاوی تجاری راه اندازی می ‌شود