صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:05 به مدت 50 دقیقه

معاون اتاق تعاون ایران گفت: امکان مدیریت توزیع کالاها به شکل هوشمند با طراحی سامانه مهتا در کشور فراهم شده است.

محمدعلی ضیغمی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: طراحی این سامانه از سال گذشته آغاز و امروز در مراسم روز جهانی تعاون و سالروز بیست و پنجمین سال تاسیس اتاق تعاون ایران با حضور فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی، علی ربیعی سخنگوی دولت و جمعی از تعاونگران رونمایی شد.

وی همچنین اظهارداشت: قرار بر اینکه سامانه مزبور هم در شبکه توزیع تعاون برای نوسازی، بهسازی و بهنگام سازی این شبکه مورد استفاده قرار گیرد و هم اگر دولت در نظر داشت از سامانه مزبور برای توزیع اقلام اساسی استفاده کند این آمادگی وجود دارد.

معاون اتاق تعاون ایران و طراح سامانه مدیریت هوشمند توزیع اقلام اساسی گفت: این سامانه چند هدف از جمله اطمینان از رسیدن کالا به جامعه هدف، نظارت پذیر بودن و هوشمند بودن توزیع را بصورت همزمان تامین می کند.

وی افزود: اتاق تعاون ایران در بخش های مختلف تولیدی، خدماتی، توزیعی و صنعتی دارای شرکت های متعدد و متنوعی است.

ضیغمی اظهارداشت: طبق قانون اساسی اقتصاد کشور مبتنی بر سه بخش دولتی، خصوصی و تعاونی است.

وی گفت: بخش تعاونی یک بخش کاملا دولتی است و از نظر شکل اداره تنها با بخش خصوصی تفاوت های جزئی دارد یعنی بصورت گروهی و مردم محور بیشتر اداره می شود.

معاون اتاق تعاون ایران و طراح سامانه مدیریت هوشمند توزیع اقلام اساسی افزود: شبکه توزیع یکی از بخش های مهمی که در مجموعه تعاون فعالیت گسترده ای دارد.

وی اظهارداشت: بخش تعاون اتحادیه های توزیعی مختلفی در سطح کشور دارد که مهمترین این اتحادیه ها مربوط به بخش کارمندان دولت، فرهنگیان و کارگران است.

ضیغمی اضافه کرد: هرکدام از اتحادیه های مزبور این قشر از جامعه را که در واقع می شود گفت طبق معمول جزء اقشار هدف دولت برای نظام توزیع نیز هستند تحت پوشش خود دارند بنابراین یک بستر مناسبی برای توزیع اقلام اساسی در زمان های مختلف برای دولت ها بوده و خواهد بود.

وی گفت: واقع امر اینکه از سال گذشته که شرایط تحریم دوباره در کشور ایجاد شد به نظر آمد که هدفمند کردن توزیع کالاهای اساسی از ابزارهای که به اقشار جامعه در دوران تحریم بسیار کمک خواهد کردبه همین دلیل طراحی سامانه مهتا در دستور کار قرار گرفت.

معاون اتاق تعاون ایران در ادامه افزود: سئوالی که در ابتدا به ذهن می رسید این بود که دولت اگر بخواهد بعضی از اقلام اساسی را بطور مستقیم در جامعه هدف توزیع کندسراغ چه ابزاری خواهد رفت برخی ها بحث کوپن های کاغذی را مطرح کردند که اکنون با ابزار ها و تکنولوژی جدید این روش خیلی نمی تواند مورد توجه گیرد و در عین حال خیال دولت باید راحت باشد از اینکه کالاهای مورد تعریف برای جامعه خاص بطور حتم به همان جامعه اصابت کند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری، مهدی شیار و مطهره محرابی» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • جلوگیری از کوچ نقدینگی به بازارهای دیگر

  • ترقی فرهنگ مالیاتی رویکرد سازمان امور مالیاتی

  • قوانین مجلس باید فساد ستیز باشد

  • استانداردهای 85 گانه خودرو از سال آینده اعمال می شوند

  • فناوری های نوظهور نیازمند پیوست فرهنگی

  • پرداخت مالیات در ایران بیش از 8 درصد است

  • وجود 4800 شرکت دانش بنیان در ایران

  • ادامه نوسانات قیمت در بازار طلا

  • خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می شوند

  • مجتمع قضایی دعاوی تجاری راه اندازی می ‌شود