صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مسکن استیجاری برنامه مغفول مانده طرح جامع مسکن است که باید از سوی دولت احیا و عملیاتی شود.

سید ابوافضل موسوی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: مطابق آمار و ارقام میزان واحدهای مسکونی که در شهرهای مختلف کشور تولید شده بر اساس نیاز مردم متفاوت است.

وی همچنین اظهارداشت: واحد مسکونی در برخی از شهرها تولید ولی متقاضی برای این واحدها وجود ندارد و بصورت خالی مانده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مسکن های خالی به این دلیل در کشور نمود پیدا می کندکه بین تولید و نیاز مردم به مسکن هیچ تناسب و همخوانی وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: عرضه و تقاضا بر اساس هم تعداد و هم تنوع و متراژ باید متناسب باشد وقتی این تناسب برقرار نباشد تعداد زیادی از واحدها خالی می ماند.

موسوی اظهارداشت: نکته دوم اینکه بر اساس آمار و اطلاعات موجود افراد پس از ازدواج و تشکیل خانواده در چه بازه زمانی با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر اقتصاد می توانند در کشور صاحب مسکن شوند.

وی گفت: اگر این موارد در کنار هم قرار گیرد ضرورت و اهمیت احداث مسکن استیجاری در جامعه بیش از پیش نمایان خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: مسکن استیجاری باید بازه زمانی چند ساله را برای خانواده ها تنظیم تا افراد بتوانند در ذخیره سازی اعتبار مسکن به این قابلیت برسند که صاحب ملک شوند و از منازل استیجاری به واحدهای مسکونی مالکیتی نقل و مکان کنند.

وی اضافه کرد: مسکن استیجاری ضمن پر کردن این بازه زمانی باید بتواند نوسانات بازار مسکن را هم کنترل کندبه همین دلیل در قانون ساماندهی مسکن طرح «مسکن استیجاری» پیش بینی شده است.

موسوی گفت: مسکن استیجاری برنامه مغفول مانده طرح جامع مسکن است که دولت باید با تامین زمین و منابع مالی در راستای اجرای این برنامه گام های بلندی در سطح کشور بردارد.

وی افزود: خوشبختانه در قانون طرح ساماندهی مسکن ابزارهای مالی مختلفی برای تامین مالی این نوع پروژه ها و سرمایه گذاری ها مانند تشکیل صندوق زمین و ساختمان پیش بینی شده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی یادآورشد: مسکن استیجاری بیش از مسکن مالکیتی می تواند به مردم کمک کند بنابراین باید در سبد خانوار قرار گیرد و بتواند نیاز قشرمحتاج مسکن در جامعه را پوشش دهد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی و حمیدرضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • رشد بهره وری سال 96 نیروی کار در ایران صفر بود

  • مبارزه با فساد شالوده اصلی قانون اساسی است

  • سهم صنایع غذایی در اشتغالزایی بالاست

  • قرارگیری شاخص کل بورس بر مدار سراشیبی

  • بلیت های چارتری قیمت ها را افزایش نمی دهد

  • لزوم واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی

  • ضرورت ایجاد شفافیت اقتصادی در جامعه

  • آغاز عرضه میعانات گازی در بورس انرژی

  • اهتمام جدی وزیر راه و شهرسازی به حوزه مسکن

  • استفاده از ظرفیت مرزهای زمینی در شرایط تحریمی