صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص بازار سرمایه امروز در یک روز سراسر منفی سه هزار و 918 واحد منفی شد و در عدد 159 هزار و 853 واحدی قرار گرفت.

مهدی طحانی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: هفته گذشته شاخص بازار سرمایه در مقیاس هفتگی هفت درصد با کاهش روبرو بوده به طوری که امروز هم 2.3 درصد دیگر کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه تمامی سود به دست آمده خود در فصل پائیز را پس گرفت، اظهار داشت: بازدهی بازاری که از ابتدای امسال تا کنون به محدوده 100 درصد هم رسید هم اکنون این بازدهی در محدوده 70 درصدی قرار دارد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: بازارهای جهانی تغییر چندانی نداشته اند تا به عنوان مقصر در کاهش شاخص بازار سرمایه شناخته شوند.

وی افزود: طی روز گذشته در بازارهای جهانی نفت برنت با قیمت 59 دلار و فلزات مس و روی به ترتیب با نرخ شش هزار و 196 دلار و دو هزار و 541 دلار معامله شده است.

طحانی همچنین حجم معاملات بازار سرمایه را نسبت به هفته گذشته دارای وضعیت بهتری دانست و میزان ارزش این معاملات را یک هزار و 220 میلیارد تومان عنوان کرد.

وی با تاکید بر اینکه اخبار کلیات بودجه سال آینده و رایزنی ها در مورد این سند مالی به بازار سرمایه مخابره می شود، گفت: بر اساس لایحه بودجه پیش بینی می شود یک میلیون بشکه نفت با قیمت هر دلار هشت هزار تومان به فروش برسد.

این کارشناس بازار سرمایه ضمن اشاره به اینکه به نظر می رسد وضعیت بودجه به ضرر بازار سرمایه تمام نشود، اظهارداشت: آنچه موجب نگرانی شرکت های حاضر در بورس شده افزایش نرخ حمل و نقل به واسطه اعمال تحریم های دریایی بوده که بر روی فروش و هزینه های این شرکت ها اثر گذار است.

وی با اعلام اینکه فولاد مبارکه امروز منفی ترین تاثیر را در شاخص بازار سرمایه گذاشته است، ادامه داد: حوزه مواد معدنی و فلزات، هلدینگ تاپیکو و گل گهر به همراه تمامی صنایع فلزی و معدنی، هلدینگ های پالایشگاهی، پتروشیمی پارس و غیره در جایگاه های بعدی منفی های شاخص را رقم زده اند.

طحانی افزود: انتظار می رود شاخص بازار سرمایه برای فردا از وضعیت مطلوب تری برخوردار باشد اما رسیدن به عدد شاخص در ماه گذشته مشکل به نظر می رسد.

وی در ادامه به رادیو اقتصاد یادآور شد: سرمایه گذاران باید با آرامش و دید بلند مدت تری نسبت به نگهداری سهام خود فکر کنند تا دچار زیان نشوند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی و حمیدرضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • رشد 350 میلیاردی حجم معاملات دربورس

  • خودروی کارکرده وارد کشور شود

  • احتمال تحقق رکود اقتصادی در آمریکا

  • ممنوعیت دخل و تصرف در نرخ بلیط هواپیما

  • سکون در بازار سرمایه

  • حجم معاملات بازار سرمایه وضعیت خوبی ندارد

  • قانون منع بکارگیری بازنشستگان بارقه امید جوانان

  • غذا و دارو روی کاغذ تحریم نیست

  • حرکت در مسیر بازار سرمایه با طمانینه و تحلیل

  • اعطای وام 800 میلیاردی به اشتغال روستایی