صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: میزان صادرات کشور طی هفت ماهه امسال از مرز 27 میلیارد و 200 میلیون دلار با 13.5 درصد رشد عبور کرده است.

محمدرضا مودودی در گفتگو با برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد با اشاره به روند روبه رشد صادرات افزود: افزایش 13.5 درصدی میزان صادرات سبب شده تراز تجاری ایران نسبت به میزان واردات یک میلیارد دلاری مثبت باشد.

وی اظهارداشت: آمارهای صادراتی به دو بخش تقسیم می شود که بخش نخست صادرکنندگان بزرگ حوزه پتروشیمی، فلزات و مواد معدنی به همراه بخش خصوصی در حوزه کشاورزی را در بر می گیرد.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با تاکید بر اینکه لزوم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور مسائلی را برای فعالان اقتصادی به وجود آورده است، ادامه داد: اخرین بخشنامه بانک مرکزی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات بخش خصوصی به کشور به صورت طبقه بندی شده است.

وی با اعلام این مطلب که از 27 میلیارد دلار صادرات در هفت ماهه امسال تنها هفت میلیارد دلار به کشور بازگشته است، گفت: این مسئله نشان می دهد که بخش خصوصی هنوز فرصت برای برگرداندن ارز حاصل از صادرات به کشور را دارد.

مودودی همچنین افزود: صادرکنندگان بخش دولتی مانند پتروشیمی ها و مواد معدنی مدعی هستند ارز حاصل از صادرات خود را با واردات مواد اولیه و تجهیزات به کشور برگردانده اند.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان موردنظر اسنادی را در زمینه تخصیص ارز حاصل از صادرات خود برای تامین مواد اولیه و تجهیزات ارائه کرده اند، اظهارداشت: برای گردش چرخ های اقتصادی کشور و تامین مواد اولیه به ارز نیاز است که از طریق صادرات محصولات باید فراهم شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه بخش خصوصی باید همکاری بیشتری با دولت داشته باشند، ادامه داد: نرخ ارز نیمایی با نرخ بازار فاصله زیادی دارد به طوری که با کاهش این فاصله ارز بیشتری به کشور برخواهد گشت.

وی با اعلام اینکه هم اکنون مقداری از فاصله نرخ ارز نیمایی و بازار کم شده است، گفت: فاصله تفاوت در نرخ ارز نیمایی با بازار نوعی رانت را برای بخش خصوصی و بخش دولتی ایجاد می کند.

مودودی افزود: بدون شک با اعمال سیاست هایی از سوی بانک مرکزی در نرخ دلار ثبات ایجاد شده و همین مسئله به همراه کاهش نرخ ارز دغدغه های موجود در بازگشت ارز به داخل کشور را کاهش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه صادرات اقلام مشمول یارانه ممنوع است، اظهارداشت: بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی با اعمال مشوق های مستقیم و غیر مستقیم از سال گذشته اعلام شده است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: طبق بودجه سال 97از محل افزایش یک درصد نرخ موثر بر تعرفه واردات اقلام غیراز کالاهای اساسی و دارو منابع مورد نیاز باید تامین شود.

وی افزود: اعطای مشوق های مستقیم برای صادرات خدمات فنی و مهندسی تا سقف 400 میلیارد تومان به همراه افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات تا سقف 200 میلیارد تومان بسته حمایتی یک هزار و 300 میلیارد تومانی را شامل می شود.

مودودی در ادامه یادآورشد: تاکنون تنها 20 میلیارد تومان از یک هزار و 300 میلیارد تومان تخصیص یافته که انتظار می رود طبق ابلاغیه معاون اول رئیس جمهوری بخش عمده این اعتبارات امسال تخصیص یابد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی و حمید رضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کنترل نرخ ارز در گرو مدیریت بهتر اقتصادی

  • رفع تعرفه های صادراتی بازدارنده بخش معدن

  • نظارت بیشتر بر توزیع کالا با تفکیک وزارت صمت

  • بازگشت ارز صادراتی با دو نرخی شدن ارز

  • کاهش نرخ بازار سکه و ارز به دنبال کاهش نرخ ارز

  • رشد ناچیز شاخص بورس

  • آرامش به بازار شکر برمی گردد

  • ایجاد 900 هزار شغل در گرو انحصارزدایی

  • قیمت بازار طلا و سکه 1 خرداد

  • تنها CNG افزایش یافت