صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: هم اکنون نرخ هدر رفت آب در شبکه های توزیع آب شهری کشور 25.5 درصد است.

هدایت فهمی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: کاهش نرخ هدر رفت آب در شبکه های توزیع آب شهری از جمله وظایف دولت و مدیریت آب کشور است.

وی اظهارداشت: عمری از شبکه های آبرسانی کشور گذشته و بسیاری از این شبکه ها فرسوده و دچار نشتی هستند.

معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو گفت: مسئله نشت یابی و اصلاح سیستم های توزیع آب شهری هم از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و هم از نظر تاثیرات زیست محیطی بسیار مهم است.

وی افزود: طی سال های اخیر کاهش تلفات آب به عنوان یکی از راهبردی ترین و اقتصادی ترین راه های مقابله با کم آبی در کشور مطرح شده است.

فهمی بیان داشت: هزینه های سنگین ساخت و نگهداری سازه های کنترل و نگهداری آب های سطحی مانند سدها، تاسیسات لازم برای استحصال آب از منابع زیر زمینی مثل پمپ ها و خطوط انتقال آب، هزینه های تصفیه و سالم سازی آب و غیره از دلائل بسیار مهم این راهبرد است.

وی گفت: استفاده بهینه و کامل از منابع موجود با توجه به افزایش رو به رشد جمعیت، کاهش نسبی مقدار نزولات جوی و از همه مهمتر کمبود منابع آبی قابل استحصال موجود در مملکت یک ضرورت اجتناب ناپذیر است.

معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو افزود: جلوگیری از تلفات آب خود می تواند یک راهکار مناسب برای نگهداشت آب در کشور باشد.

وی ادامه داد: سرانه مصرف آب در شهرهای ایران هم اکنون 220 لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از مناطق کلان شهرهای کشور مانند تهران به بیش از 300 لیتر در شبانه روز می رسد.

فهمی یادآورشد: مصرف بهینه و معقول از آب شهری مستلزم فرهنگ سازی، بکارگیری از تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد، روش بازچرخانی آب خاکستری و بسیاری موارد دیگر است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی، سید وحید موسوی و حمید رضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سردرگمی کشور با خرید سهام پتروشیمی‌های خارجی

  • شاخص بازار سرمایه بر مدار نزولی

  • بخشنامه بودجه 98 تخصصی تر از 97

  • لزوم ایجاد تعادل در کاهش ارزش پول ملی

  • ایران 7 مرز مشترک با عراق دارد

  • نیمی از سرمایه گذاری خارجی مربوط به انرژی های نو

  • بهره گیری از اسناد خزانه توجیه ندارد

  • شورایعالی کار با حضور شریعتمداری برگزار شد

  • ایران بکرترین کشور برای تولید انرژی های نو

  • اتاق بازرگانی مخالف پیمان نامه ارزی است