صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

یک کارشناس ارشد امور بانکی گفت: دولت برای شکوفایی اقتصادی به بانک ها تکلیف کرده که با واگذاری شرکت های خود از بنگاهداری خارج شوند.

سید بهاءالدین حسینی هاشمی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد با بیان اینکه از سال های گذشته قرار بوده شرکت های بانکی واگذار شود، افزود: این تصمیم با هدف افزایش توان وام دهی بانک ها اتخاذ شده است.

وی با اشاره به اینکه با تحقق این مهم تسهیلات و منابعی بانکی به شرکت های وابسته تعلق نخواهد گرفت، اظهارداشت: منابع مورد نظر در بخش های مختلف اقتصادی به مصرف خواهد رسید.

این کارشناس ارشد امور بانکی با تاکید بر اینکه با سرریز شدن تسهیلات به سمت شرکت های وابسته به بانک ها بخش خصوصی توان رقابت را از دست می دهد، ادامه داد: خروج بانک ها از امر بنگاهداری از مزایای مهم واگذاری شرکت های وابسته بانکی است.

وی با بیان اینکه تجهیز پس انداز و تخصیص منابع برای پروژه های اقتصادی، افزایش و حفظ قدرت پول و تولید ارزش افزوده از رسالت های مهم بانک ها است، گفت: طی سال های گذشته سیاست های پولی به همراه تسهیلات تکلیفی سبب زیان بانک ها شده است.

حسینی هاشمی در ادامه افزود: اعمال سیاست های آمرانه ضمن افزایش هزینه های اجتماعی و اقتصادی بانک ها باعث ضرر و زیان و بهم ریختگی ساختار مالی این سیستم شده است.

وی اظهارداشت: بانک ها برای ادامه حیات سهام خود را در بورس واگذاری و در قبال انجام این مهم خواستار سودآوری شدند که برای دستیابی به این مهم به بنگاهداری روی آوردند.

این کارشناس ارشد امور بانکی ادامه داد: بانک ها در چنین شرایطی بخش بزرگی از تسهیلات خود را به شرکت های خود تخصیص دادند که با این اقدام سرعت گردش نقدینگی کند و در برابر حجم مطالبات معوق نهفته افزایش یافت.

وی در ادامه با بیان اینکه تمامی این مسائل ضمن کاهش نقدینگی بانک ها موجب ایجاد مشکلات متعدد در حوزه اقتصادی کشور شده است، یادآورشد: دولت برای شکوفایی اقتصادی، سرریز شدن منابع مالی به بخش خصوصی، افزایش قدرت وام دهی و خروج از رکود به بانک ها تکلیف کرده شرکت های خود را واگذار کنند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «حسن سعید کلاهی، سید وحید موسوی و حمید رضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • حوزه بازرگانی باید متولی داشته باشد

  • ابلاغ آئین نامه طرح کارورزی فارغ‌ التحصیلان

  • تشکیل وزارت بازرگانی به سرانجام نمی رسد

  • افزایش نرخ جهانی اونس طلا

  • جای خالی بودجه عملیاتی در کشور

  • مسکن کالای سرمایه ای در ایران

  • تاثیر نرخ ارز بر افزایش قیمت طلا

  • کاهش آلودگی هوا با اسقاط خودروهای فرسوده

  • مالیات راهکار خروج واسطه ها از بازار خودرو

  • تصویب طولانی قانون رسیدگی اموال مسئولان!