صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هئیت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق بر ضرورت بازنگری و اصلاح فرمول پیمان سپاری ارزی با عراق تاکید کرد.

شعبان فروتن در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: صادرات ایران به کشورعراق بالای 90 درصد با استفاده از ریال انجام می‌شود بنابراین نمی تواند مشمول پیمان‌ سپاری ارزی باشد.

وی همچنین اظهارداشت: دولت در تصمیم گیرهای اقتصادی ضمن مطالعه و کار کارشناسی باید با اهل فن نظرخواهی و مشورت کند تا در بحث اجرا مشکل خاصی به وجود نیاید.

این مقام مسئول ضمن اشاره به دلائل عمده کاهش صادرات ایران به عراق گفت: برخی از این عوامل داخلی و برخی دیگر خارجی است.

وی افزود: افزایش تعرفه ها از سوی دولت عراق، بالا بودن قیمت تمام شده کالای تولید داخل نسبت به سایر کشورها، مناسب نبودن وضعیت بسته بندی کالاها، عدم تخصیص مشوق های صادراتی به صادرکنندگان، ممنوعیت صادرات برخی از کالاها از قبیل سیمان، مواد غذایی، میوه و تره بار، بخشنامه ها و قوانین دست و پاگیر و غیره از جمله این دلائل است.

فروتن در ادامه تصریح کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان برای صادرات کالا باید به بحث کیفیت و بسته بندی مناسب دقت لازم را داشته باشند چرا که رقابت در تمامی بازارها به خصوص عراق بسیار تنگاتنگ است.

وی گفت: ایران با توجه به ظرفیت بالای تولید در تمامی بخش ها اعم از کشاورزی، صنعتی، معدنی وهمینطور خدمات فنی و مهندسی در بحث صادرات می تواند شریک اول عراق باشد.

عضو هئیت رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق افزود: برای دستیابی به هدف مزبور ضمن برنامه ریزی بهتر از سوی تولیدکنندگان و صادرکنندگان دولت هم باید به معنای واقعی حامی فعالان اقتصادی در این حوزه باشد.

وی یادآورشد: در حال حاضر بخشنامه ها و قوانین دست و پاگیر زیادی در مسیر تجارت خارجی کشور وجود دارد که دولت باید این موانع را از مسیر راه صادرکنندگان، تجار و بازرگانان بردارد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی «حسن سعید کلاهی، سید وحید موسوی و حمید رضا کجوری» با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • پرش 2700 واحدی شاخص کل بورس

  • قیمت جهانی نفت در مدار صعودی

  • آمادگی ناوگان مسافری دریایی در نوروز

  • توزیع میوه شب عید در 60 واحد صنفی تهران

  • بخش مسکن نیازمند حرکت جهادی است

  • ایجاد خط سبز برای تسهیل واردات مواد اولیه

  • ایران از نظر ذخایر گازی مقام دوم جهان را دارد

  • تشکیل دوباره وزارت بازرگانی مغایر با قانون

  • ایجاد شهرک صنعتی مشترک بین ایران و عراق

  • خودورسازان 10 هزار میلیارد تومان متضرر شدند