صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران گفت: قیمت تمام شده تولید در داخل کشور به هیچ وجه قابل رقابت نیست به عبارتی واحدهای صنعتی امروز با بحران هزینه های بالای تولید مواجه هستند.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی در گفتگو با رادیو اقتصاد ضمن تاکید بر اینکه ایران باید در زمره کشورهای صنعتی و تولید کننده جهان قرار گیرد، افزود: میهن اسلامی از توان بسیار بالایی در این حوزه برخوردار است.

وی همچنین اظهارداشت: تیمی که در کشور وجود دارد تیم حمایت از تولید نیست متاسفانه همه فرصت ها به واردات اختصاص می یابد.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران ضمن تاکید بر ضرورت تقویت تولیدداخلی گفت: در حال حاضر بجزء واحدهای پتروشیمی، سیمانی و مواردی از این دست اکثر صنایع در داخل متاسفانه به نوعی وابستگی شدید به خارج دارند یا به قدری فضا در اختیار خارجی ها قرار گرفته که به هیچ وجه تولیدداخلی توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: برای مثال کشور در زمینه کاغذ تحریر به شدت نیازمند واردات است چرا که در داخل ظرفیت سازی لازم بصورت بایسته و شایسته صورت نگرفته است این در حالیکه می توان ظرفیت سازی مناسب برای تولید کاغذ انجام داد و حتی کالای مزبور را صادر کرد.

روغنی گلپایگانی همچنین در خصوص عدم ظرفیت سازی تولید کاغذ در داخل به رادیو اقتصاد توضیح داد: یک بخشی مربوط به این می شود که مالیات 9 درصد بر ارزش افزوده از تولید کنندگان وصول ولی در عوض به واردکنندگان اختصاص می دهند.

وی اضافه کرد: این تصمیم وضعیت تولید و اشتغال داخلی را روز به روز بی رمق تر از گذشته خواهد کرد.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران گفت: پرداخت یارانه به صنعت یکی از راهکارهای مهم دولت برای رفع مشکلات در این حوزه بود.

وی افزود: قرار بر این بود پس از هدفمندی یارانه ها 6 و 12 هزار میلیارد تومان در اختیار صنعت کشور قرار گیرد که متاسفانه هیچ یک از این دو نه تنها محقق نشد بلکه بخش های هزینه زا به حوزه تولید و صنعت اضافه گردید.

روغنی گلپایگانی تصریح کرد: برای مثال حامل های انرژی به شدت گران شد و قرار بر این بود از محل افزایش نرخ این حامل ها بخشی در قالب یارانه به صنعت اختصاص یابد.

وی در ادامه یادآورشد: متاسفانه بخش هزینه زا در صنعت ایجاد شد ولی تحت هیچ شرایطی یارانه ای در اختیار این بخش قرار نگرفت.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 60 دقیقه به تهیه کنندگی « حسن سعید کلاهی، سید وحید موسوی، حمید رضا کجوری » با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • سهم صنایع غذایی در اشتغالزایی بالاست

  • قرارگیری شاخص کل بورس بر مدار سراشیبی

  • بلیت های چارتری قیمت ها را افزایش نمی دهد

  • لزوم واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی

  • ضرورت ایجاد شفافیت اقتصادی در جامعه

  • آغاز عرضه میعانات گازی در بورس انرژی

  • اهتمام جدی وزیر راه و شهرسازی به حوزه مسکن

  • استفاده از ظرفیت مرزهای زمینی در شرایط تحریمی

  • توسعه صادرات در گرو ایجاد زیرساخت ها

  • سرمایه گذاری 120 هزار میلیارد تومانی در گردشگری