صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: یک الگوی جدی برای سیاستگذاری زمین در کشور نیاز است تا با سازو کارهای مشخص بتوان سفته بازی و سوداگری را در این حوزه به شدت کاهش داد.

محمد شکرچی زاده در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: سوداگری زمین یک نوع بی ثبات کننده و مانع اساسی برای توسعه اقتصادی در کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: طی چهار دهه پس از انقلاب دولت ها سیاست های متفاوتی برای مقوله مسکن اتخاذ و اعمال کرده اند که در اغلب این سیاست ها به مسئله زمین بصورت مستقیم و غیر مستقیم پرداخته شده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه سهم زمین در قیمت تمام شده مسکن بسیار بالاست، گفت: سیاست های مورد اعمال در سال های اخیر برای کاهش سهم زمین از قیمت مسکن کارآمد نبوده است.

وی افزود: دولت نهم و دهم در طرح مهم مسکن مهر تصمیم گرفت سهم زمین را در قیمت تمام شده مسکن کاهش یا حتی به صفر نزدیک کند و به همین جهت موقعیت هایی در سطح کشور انتخاب و ساخت و ساز پروژه های مدنظر در این مناطق انجام شد.

شکرچی زاده بیان داشت: بیشتر موقعیت های انتخابی برای احداث واحدهای مسکونی مهر در کشور فاقد تاسیسات زیربنایی و روبنایی بود از اینرو هزینه های کاهش یافته از سهم زمین در راستای قیمت تمام شده مسکن و حتی بیشتردر تامین و تکمیل این زیرساخت ها سرمایه گذاری شد به عبارت دیگر افزایش سرمایه گذاری در خصوص تامین زیر ساخت ها به نوعی هزینه های صرفه جویی از محل زمین در پروژه های مسکن را تحت شعاع خود قرار داد.

وی اظهارداشت: برای مثال به رغم تمامی سرمایه گذاری های صورت گرفته برای تاسیسات زیربنایی و روبنایی در پروژه مسکن مهر پردیس همچنان برای تکمیل این زیر ساخت ها به بیش از دو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی یادآورشد: ضرورت ایجاب می کند با توجه به بالا بودن سهم زمین در تولید مسکن راهکارهای مناسبی به مدد کارشناسان، استادان دانشگاه، محققان و فعالان حوزه مسکن برای مدیریت بهتر زمین در کشور تعیین و اعمال شود.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • عرضه مرغ با قیمت 11 هزار و 500 تومان

  • برابری میزان تولید بنزین با مصرف

  • چاره ای جزء خرید هواپیمای دست دوم وجود ندارد

  • افزایش 30 درصدی تولید روغن زیتون در کشور

  • بازدهی 64 درصدی بازار سرمایه

  • چین تهدیدی برای اقتصاد آمریکا

  • عمل به منویات مقام معظم رهبری مهم است

  • رشد بهره وری سال 96 نیروی کار در ایران صفر بود

  • مبارزه با فساد شالوده اصلی قانون اساسی است

  • سهم صنایع غذایی در اشتغالزایی بالاست