صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

عضو شورای عالی بورس گفت: شرایط بین المللی شدن بورس نفت هنوز در ایران فراهم نیست وگرنه زمینه راه اندازی چنین بورسی همیشه با بازیگران داخلی مهیاست.

حسین عبده تبریزی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصادضمن اشاره به این جمله که جنبه بین المللی بورس نفت بسیار قوی است، افزود: بحث راه اندازی چنین بورسی از اواخر دهه 70 در کشور مطرح و همینطور تلاش های بسیار خوبی تاکنون در این زمینه انجام شده است.

وی در ادامه اظهارداشت: ایران به عنوان یک کشور مهم صاحب در دنیا اگر بتواند بورس نفت را در سطح منطقه فعال کند این حرکت در نوع خود دستاورد بزرگی محسوب خواهد شد.

عضو شورای عالی بورس گفت: راه اندازی بورس نفت در سطح منطقه بستگی به مناسبات کشور با نظام بانکی، مباحث سیاسی و اقتصادی دنیا دارد.

وی افزود: ایران در این شرایط وضعیت مناسبی از حیث مناسبات بین المللی و مالی جهانی برای ایجاد بورس نفت برخوردار نیست.

عبده تبریزی ضمن اشاره به اینکه بورس نفت دارای بازار نقدی و آتی است، اظهارداشت: کارشناسان و متخصصان داخلی به مباحث طراحی چنین بورسی در ابعاد مختلف مسلط هستند و در عین حال وزارت نفت هم به میزان کافی نفت برای عرضه دارد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: مشکل ایجاد بورس نفت طراحی، نرم افزار، عرضه نفت و مواردی از این دست نیست بلکه نکته واجد اهمیت در این میان اینکه در مناسبات فعلی بازیگران منطقه ای و جهانی چقدر اجازه می دهند ایران بتواند یک بازار بین المللی ایجاد کند در حالیکه رقیب هم در سطح منطقه دارد.

عضو شورای عالی بورس افزود: راه اندازی بورس نفت در شرایط فعلی بهترین زمان برای این کار نیست چرا که کشور با محدودیت های زیادی مواجه است.

وی تصریح کرد: البته این حرف به معنی عدم تشکیل بورس نفت در کشور نیست بنابراین اگر تشخیص دولتمردان به سبب بروز برخی از محدودیت های بین المللی در اینکه چنین بازاری ایجاد شود بی شک این بازار بدون عملکرد نخواهد بود ولی تحقق جنبه اصلی بورس که همان بین المللی شدن باشد در شرایط فعلی با دشواری رو به رو خواهد شد.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • اقتصاد کشور را نباید به نفت گره زد

  • کاهش نرخ طلا با مدیریت بانک مرکزی

  • اصلاح زیر ساخت های بودجه ضرورت دارد

  • سامانه ملی املاک و اسکان راه اندازی می شود

  • کاهش چشمگیر قیمت طلا در بازار

  • کمبود شکر چالش صنعت شیرینی و شکلات

  • اجاره نشینی در ایران فاقد ساختارمناسب است

  • قیمت بازار طلا و سکه 22 تیر

  • تعمیر 4 هزار واحد مسکونی سیل زده در خوزستان

  • رو غلتک افتادن کارها در مناطق سیل زده لرستان