صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق کشور گفت: ایران از ظرفیت لازم برای تبدیل به هاب انرژی منطقه برخوردار است.

علی بخشی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: این بحث از سال های دور در کشور مطرح و حتی در ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی نیز مورد تاکید قرار گرفته است.

وی همچنین اظهارداشت: تبادل انرژی با کشورهای همسایه ضمن توسعه صنعت برق داخلی موجب واردات برق در مواقع نیاز از کشورهای شمالی و همینطور صادرات این کالا در مواقع غیر ضروری مثل زمستان به ممالک پیرامونی خواهد شد.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق کشور گفت: تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه یک بحث ریشه دار در کشور است ولی هیچ وقت مورد توجه قرار نگرفته است.

وی در ادامه افزود: ایران از یک شرایط استثنایی به لحاظ اقتصادی، صنعتی و امنیتی برخوردار بوده و می تواند ارتباط الکتریکی با کشورها همسایه برقرار کند که متاسفانه این بحث در عمل مغفول مانده است.

بخشی اظهارداشت: تبدیل ایران به هاب انرژی منطقه می تواند بخشی از رکود حاکم بر صنعت برق کشور را منتفی کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طی سال های گذشته مشکلات اقتصاد کلان و همینطور نظام تعرفه گذاری و ساختار تعرفه گذاری صنعت برق منجر به کاهش بودجه های عمرانی، عدم توسعه سرمایه گذاری و در عین حال تعطیلی پروژه ها در این حوزه شده است.

رئیس هیئت مدیره سندیکای صنعت برق کشور افزود: تثبیت قیمت حامل های انرژی در مجلس هفتم تصویب و بارها جلوی اصلاح تعرفه ها در حوزه مدنظر گرفته شده است.

وی تصریح کرد: وضعیت قیمت تمام شده برق و نرخ تکلیفی فروش شرایط دخل و خرج وزارت نیرو را به سمتی کشانده که امروز فضا برای سرمایه گذاری و احداث پروژه های زیر ساختی در صنعت برق به نحو بایسته و شایسته فراهم نیست.

بخشی در ادامه یادآورشد: فعالان حوزه صنعت برق نیز از این بابت در حالت رکود بسر می برند وگاهی برخلاف میل باطنی و به اجبار با ظرفیت های بسیار پائین تر فعالیت می کنند.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه به تهیه کنندگی «نازنین کتابچی و حسن سعید کلاهی» با هدف تحلیل و بررسی مهم‌ترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کاهش قیمت لوازم خانگی از شنبه

  • رنجش سهامداران با اختلال در سامانه معاملاتی

  • کاهش قیمت کالاها در هفته های آینده

  • قاچاق دام عامل گرانی گوشت قرمز

  • حرکت شاخص بورس در مسیر سراشیبی

  • سهم 21 درصدی عراق از صادرات ایران

  • کاهش تولید عامل اصلی افزایش قیمت مرغ

  • جبران کمبود بازار خودرو با افزایش تولید

  • کاهش 40 درصدی تولید ساختمان

  • بازار سرمایه وارد فاز استراحت می شود