صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 19:00 به مدت 60 دقیقه

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: مهاجرت بی رویه روستائیان و عشایر از جمله مشکلات مهم و برجسته امروز کشور است.

سید ابوالفضل رضوی در برنامه «روی خط اقتصاد» رادیو اقتصاد افزود: در حال حاضر نبود اشتغال مناسب و درآمد کافی مهمترین عامل بروز و ظهور پدیده مهاجرت در مملکت است.

وی ضمن اشاره به اهمیت تخصیص 1.5 میلیارد دلاری منابع ارزی صندوق توسعه ملی معادل شش هزار میلیارد تومان برای اشتغالزایی در مناطق روستایی و عشایری کشور اظهارداشت: رویکرد این مصوبه معطوف به اشتغالزایی در تمام بخش‌های اقتصادی اعم از کشاورزی، معدن، خدمات، گردشگری، صنایع دستی، صنایع تبدیلی، فرآوری و غیره است.

معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری گفت: توزیع این میزان اعتبار در سطح 31 استان کشور مبتنی بر شاخص نسبت معکوس درآمد خانوار، جمعیت روستاها و تعداد بیکاران روستایی است.

وی در ادامه با بیان اینکه میانگین کارمزد تسهیلات مزبور شش درصد است، افزود:روستائیان، عشایر و ساکنان شهرهای کمتر از 10 هزار نفر جمعیت مشمول این طرح هستند.

رضوی اضافه کرد: بانک‌های کشاورزی، پست بانک، توسعه تعاون، صندوق کار آفرینی و موسسه مربوطه به کشاورزی ماموریت دارند که این تسهیلات را در اختیار متقاضیان صاحب صلاحیت قرار دهند.
وی گفت: این تسهیلات نتایج مهمی همچون افت نرخ بیکاری در روستاها، کاهش حاشیه نشینی شهرها و افزایش مهاجرت معکوس را به دنبال دارد.

معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری افزود: روستاها کانون تولید و روستائیان تولیدکنندکان بزرگ کشور هستند بنابراین برای دستیابی به رشد اقتصادی مورد نظر در برنامه پنج ساله ششم باید به توسعه روستاها توجه جدی کرد.

وی با بیان اینکه مهاجرت و تخلیه روستاها به دنبال خود تهدیدات سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی فراوانی به همراه دارد، اظهارداشت: برنامه ریزی ها و سیاست گذاری ها در کشور باید به نحوی باشد که رونق و شکوفایی دوباره به سطح روستاها بازگردد.

رضوی با بیان اینکه کشور در طول پنج برنامه توسعه هیچگاه به نرخ رشد اقتصادی مصوب در برنامه دست پیدا نکرده است، گفت: کاهش جمعیت تولیدگر، نرخ رشد بالای بیکاری در مناطق روستایی و همینطور افزایش روز افزون جمعیت حاشیه نشینی از جمله دلائل عدم دستیابی به این نرخ مصوب بوده است.

وی افزود: بدون توجه به توسعه روستایی امکان دستیابی به نرخ رشد هشت درصدی در اقتصاد و کاهش نرخ دو رقمی بیکاری در مملکت وجود ندارد.

معاون توسعه روستایی نهاد ریاست جمهوری ضمن اشاره به جمعیت 11 میلیون نفری حاشیه نشین در کشور اظهارداشت: کاهش درصد جمعیت روستایی و افزایش حاشیه نشینی مملکت را تهدید می کند.

وی در مصاحبه با رادیو اقتصادضمن اشاره به این جمله که ایجاد اشتغال پایدار در روستاها از جمله اولویت‌های مهم دولت است، یادآورشد: توجه خاص به روستاها یکی از راه های مهم کاهش جمعیت حاشیه نشینی در جامعه است.

برنامه «روی خط اقتصاد» کاری از گروه کشاورزی شبکه رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 19 به مدت 55 دقیقه با هدف تحلیل و بررسی مهمترین خبرهای اقتصادی ایران و جهان به منظور اطلاع رسانی و آگاه کردن مخاطبان بر روی موج اف ام ردیف 98 مگاهرتز قرار می‌گیرد وعلاقه مندان می‌توانند برای دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • قاچاق دام عامل گرانی گوشت قرمز

  • حرکت شاخص بورس در مسیر سراشیبی

  • سهم 21 درصدی عراق از صادرات ایران

  • کاهش تولید عامل اصلی افزایش قیمت مرغ

  • جبران کمبود بازار خودرو با افزایش تولید

  • کاهش 40 درصدی تولید ساختمان

  • بازار سرمایه وارد فاز استراحت می شود

  • پرداخت سود 20 درصدی به سپرده های بانکی

  • رشد 350 میلیاردی حجم معاملات دربورس

  • خودروی کارکرده وارد کشور شود