صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 17:00 به مدت 90 دقیقه

یک کارشناس اقتصادی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا اخبار بر فضای اقتصاد تاثیرگذار است، گفت: بطور قطع اخبار و اطلاعات در هر حوزه ای تاثیر گذار است اما این بحث در بازارهای مالی بسیار پر رنگ تر است.

مرتضی بکی حسکوئی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: تصمیم گیری های مالی در بازارهای مالی تحت تاثیر اخبار و اطلاعاتی که هر لحظه به بازار می رسد.

وی همچنین اظهارداشت: بازارهای مالی به بازار هایی نظیر بورس و اوراق بهادار، اوراق قرضه، ارز و مشتقات مالی گفته می شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: بازار مشتقات مالی در ایران فقط مربوط به حوزه طلاست ولی در سطح بین المللی انواع مشتقات برروی محصولات مالی تعریف می شود.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه اخبار مثبت و منفی به شدت در بازارها مالی تاثیرگذار است، افزود: بطور کلی یکی از دغدغه های متخصصان اقتصادی و حوزه مدل سازی نحوه اثرگذاری این اخبار بر نوسانات قیمت در بازارهاست.

بکی تصریح کرد: جالب اینکه در علم اقتصاد سنجی حوزه ای از مدل سازی بسط و گسترش یافته که هدف این مهم بررسی میزان تاثیرگذاری اخبار مثبت و منفی روی روند قیمت هاست.

وی ادامه داد: بسیاری از بازیگران بزرگ در بازارهای مالی (بازارسازان) برای کسب سود بیشتر به قیمت های بازار جهت می دهند.

این کارشناس اقتصادی گفت: یکی از ابزارهای تحت اختیار بازارسازان انتشار اطلاعات و اخبار در راستای تعیین جهت برای قیمت هاست بدون شک این افراد ابزارهای مختلف رسانه ای نیز در اختیار دارند.

وی همچنین افزود: متاسفانه بخش عمده ای از بازیگران خرد بازار تحت تاثیر این اخبار و اطلاعات قرار گرفته و امکان دارد تصمیمات نادرست، نابجا و زیانباری هم اتخاذ کنند.

برنامه «نود و هشتی ها» کاری از گروه اقتصاد و جامعه به تهیه کنندگی «مهرگان سوادکوهی و مهدی شیار» از شنبه تا پنجشنبه ساعت 17 به مدت 85 دقیقه با هدف اطلاع رسانی درباره موضوعات اقتصادی با جلب مشارکت و تعامل مخاطبان و ارتقای فرهنگ اقتصادی با تاکید بر اقتصاد مقاومتی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی از رادیو اقتصاد پخش و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • تفاوت مدیران با انگیزه و فاقد انگیزه در عملکرد و تصمیم گیری

  • آموزش و پرورش پیشگام در حوزه کارآفرینی

  • توسعه کارآفرینی در پرتو آموزش و پرورش

  • نقش و سهم دولت ها در تخصیص تسهیلات و هزینه های ساخت و خرید مسکن به متقاضیان

  • تعلل دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی کشاورزی

  • جایگاه آموزش و پرورش رسمی در آموزش و ترویج فرهنگ کار و کارآفرینی در جهان

  • حمایت های اقتصادی مورد نیاز کشاورزان

  • طول عمر مشاغل در ایران کوتاه است

  • معرفی طرح ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و ویژگی ها و اهداف آن

  • بررسی آثار مخرب و اقتصادی سیلاب های اخیر شمال کشور