روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

بیگی نژاد گفت : نمایندگان دولت از كلیات بودجه مصوب دفاع كردند.

عضو كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از تصویب كلیات بودجه و طرح در صحن علنی مجلس خبر داد.

1400/10/21
|
10:15

به گزارش رادیو اقتصاد هادی بیگی نژاد عضو كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تصویب كلیات بودجه پس از طرح در صحن علنی مجلس خبر داد و گفت : پس از ارائه لایحه بودجه توسط دولت و بررسی آن در كمیسیون تلفیق در صحن علنی مجلس طرح و نمایندگان دولت از كلیات بودجه مصوب دفاع كردند .

وی افزود : یكشنبه این هفته طبق مصوبه مجلس ، پس از بررسی كلیات بودجه در كمیسیون تلفیق،كلیات در صحن علنی بررسی و به رای گذاشته شد و طبق آیین نامه آقای رئیس جمهور و آقای میر كاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه به دفاعیات خود را در خصوص كلیات لایحه بودجه 1401 مطرح كردند .

وی ادامه داد : این طرح نسبت به سال گذشته با نگاه مثبت و اختیارات قانونی و اجرایی دولت بیشتر دیده شده است. به طور مثال اختیارات فروش زمین ها، موضوعات مهم در بخش كشاورزی، ترانزیت و حمل ونقل كالا ها و چگونگی آن از اختیارات دولت است تا بهتر بتواند برنامه ریزی برای رفاه حال مردم داشته باشند كه در این رابطه اختیارات كمی هم به مسولان استان ها گذاشته شده تا در منطقه خودشان با توحه به شناخت و نیاز ها بیشتر و منطقی تر تصمیم بگیرند.

این نماینده در نگاه واقع گرانه بیان داشت : آنچه گفته می شود باید به واقعیت ها نزدیك باشد به مانند فروش نفت و میعانات، اخذ مالیات و عوارض كه همه اینها قابل تحقق است و این در حالی است كه در سال های گذشته مبنا را بر 2/3 میلیون بشكه قرار داده بودند كه غیر از دسترس بود .
او در ادامه گفت : برای ما این سوال مطرح بود كه چطور در بودجه مطرح شده این همه جهش در اخذ مالیات ها شده كه پس از دفاع نمایندگان دولت این بود كه فرار مالیاتی را كنترل و تعدادی كه قبلا شناسایی در پردداخت مالیات نبودند به این چرخه اضافه شده است .

این نماینده گفت: باید چاپ بدون پشتوانه اسكناس خط قرمز دولت و همچنین مسكوكات باشد . سال گذشته مجلس شورای اسلامی قانونی به عنوان اصلاح ساختار بودجه تصویب كرد كه مبنای بودجه ریزی دولت می بایست طبق آن چهارچوب باشد. اما واقعیت آن است كه دولت امسال خیلی از بندها را اجرا نكرده و بودجه ای كه آورده طبق قانون مصوب مجلس نبوده است.

او گفت : در این لایحه بودجه اختیارات گسترده ای برای دولت در نظرگرفته شده است . در واقع مبالغ زیادی به صندوق توسعه و عدالت می رود . و از لحاظ ساختاری این قسمت برنامه ریزی شده اما نكته بعدی موارد جدیدی مثل نقش ترانزیتی ایران ، كشت فراسرزمینی ، كشت قراردادی و .. است كه می توان جز محسنات بودجه به حساب آورد.

بیگی نژاد با تاكید بر آنچه در جلسه روز یكشنبه گذشت اظهار كرد: آقای میركاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه در جلسه ی كمیسیون تلفیق گفت كه ما بودجه را به مجلس آوردیم كه اصلاحش كنیم لذا با كمك نمایندگان اصلاح و اجرا كنیم ایشان حتی اظهار داشتند كه این گونه نیست كه دلخوری از طرف دولت پیش بیاید و معترض شویم كه چرا نمایندگان در بودجه خیلی دستكاری كرده اند ! خیر ،هر جا كه فكر می كنید ایرادی دارد مسئله را باهم حل می كنیم.

بیگی نژاد در واكنش به اظهارات میركاظمی گفت:البته ما هم اضافه كردن مدنظرمان نیست اما موضوعاتی مطرح است كه باید شفاف و اصلاح شود. مثلا در بودجه سال گذشته آمده بود كه میادین نفتی به تفكیك و طبق قرارداد همه باید مشخص شود . اما این موضوع امسال مطرح نشده با این اوصاف پولی كه وزرات نفت یاشركت ملی نفت برای میادین مختلف استفاده می كند كجا می رود ؟چه كار می كند؟ این ها برایما نمایندگان تشریح شود. یا در نمونه ای دیگر سهم 14.5درصد نفت را مطرح كردند. ما نمی گوییم سهم 14.5 درصد نفت كم یا زیاد شود می گوییم دقیقا توضیح داده شود كه چه كاری میخواهند انجام دهند .


بیگی افزود: ما هنوز در بودجه شركت های دولتی ورود نكرده ایم اما درآمد ها و هزینه ها افزایش را نشان می دهد كه باید بررسی شود .

هادی بیگی نژاد عضو كمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان كرد :یكی از نگرانی ها موضوع ارز ترجیحی است كه برخی نمایندگان در خصوص حذف ارز 4200 تومانی دغدغه و نگرانی جدی داشتند و می گفتند بایستی راهكاری برایش پیدا كنیم تا مشكلات اقتصادی كمتر شود. با این اوصاف دولت 18 میلیارد دلار پول نیاز دارد كه باید ارز آزاد تهیه كند و با نرخ نیمایی در اختیار تولید كنندگان قرار دهد و مابه التفاوت زیادی خواهد داشت و یا باید از بانك مركزی استقراض كند و این باز موجب افزایش نقدینگی در بازار و خودش ایجاد تورم خواهد كرد .
حالا فرض كنیم این كالا ها وا رد كشور شد ایا به دست مصرف كننده خواهد رسید كه در اینجا انحرافهایی بوجود خواهد آمد . پس بهتر است این مابه التفاوت را مستقیم در اختیار مصرف كننده قرار بگیرد.

دسترسی سریع
روز از نو