روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

برزگری گفت : میزان مالیات بر اساس تراكنش هاست نه تعداد دستگاه های كارت خوان

رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: با سیستم جدید این سازمان مودیان جرات تخلف نخواهند داشت.

1400/10/21
|
09:45

به گزارش رادیو اقتصاد محمد برزگری رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تعدد دستگاههای كارت خوان خبر داد و گفت : فعالان اقتصادی با داشتن پرونده در سازمان مالیاتی مشخص هستند و هر دستگاه كارت خوان یا پرداخت های اینترنتی رصد می شود و تراكنش ها مشخص كننده میزان مالیات خواهد بود.

وی افزود : كلیه فعالان اقتصادی كه تا كنون در درگاه سازمان مالیاتی ثبت نام نكرده تا پایان دی ماه فرصت خواهند داشت تا از جرایم و دیگر اقدامات قانونی كه برای جلو گیری از فرار مالیاتی است تفكیك شوند و افرادی كه دستگاه كارت خوان آنها كار نكند قطع خواهد شد.

به گفته وی : در حال حاضر برای آنكه یك دستگاه كارتخوان به فردی تعلق گیرد، باید فرد متقاضی پرونده‌ مالیاتی و مجوز فعالیت اتاق‌های اصناف را داشته باشد.

وی با بیان اینكه به لحاظ گردش مالی 75 درصد شبكه پرداخت از نظر مبلغی پرونده مالیاتی دارند، تصریح كرد: 6 میلیون و 800 هزار دستگاه كارتخوان بانكی وجود دارد كه برای آنها پرونده مالیاتی تشكیل شده است.

رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: تمام اشخاص دارای ابزار پرداخت‌های بانكی می‌توانند با ورود به درگاه ملی خدمات الكترونیك مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir فهرست تمامی دستگاه‌های كارتخوان بانكی و یا درگاه‌های پرداخت الكترونیكی خود را مشاهده كرده و نسبت به الصاق آنها به پرونده‌های مالیاتی قبلی و یا تشكیل پرونده مالیاتی جدید اقدام كنند.

وی بیان كرد: طبق اطلاعات بانك مركزی، در مجموع 13 میلیون دستگاه‌ كارتخوان بانكی و یا درگاه‌ پرداخت الكترونیكی در كشور وجود دارد كه از این تعداد حدود 4 میلیون دستگاه تعیین تكلیف شده است و 5 میلیون كارتخوان همچنان بلاتكلیف هستند كه امكان ثبت نام مؤدیان از طریق درگاه سازمان امور مالیاتی فراهم شده است.

برزگری افزود: حدود یك‌میلیون و 800 دستگاه‌ كارتخوان بانكی را به پرونده مالیاتی متصل كرده‌ایم و همچنین بانك مركزی برای دو میلیون و 200 دستگاه‌ كارتخوان بانكی پیامك فوری ثبت‌نام ارسال كرده است.

وی ابراز امیدواری كرد: كه قبل از زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط مودیان، این سازمان بتواند اظهارنامه برآوردی تولید كند. اگر مودیان بدانند كه سازمان دستش پر است و بر مبنای اطلاعات عمل كرده، جرأت نمی‌كنند خلاف آن عمل كنند؛ چراكه كتمان مالیات جرم است و مجازات دارد.

محمد برزگری رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در پایان با اشاره به اینكه تمام دستگاههای كارتخوان ها چه سیار و ثابت مالیات خواهند داشت خاطر نشان كرد : همه تلاش این است با دسترسی به تراكنش‌های بانكی، بیمه‌نامه‌ها، بارنامه‌ها، مراودات گمركی، خودرویی و املاك، همه آنچه كه منجر به فعالیت اقتصادی افراد می‌شود را شناسایی و احصاء كنیم.

دسترسی سریع
روز از نو