روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

محمد برزگری: رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی از تعدد دستگاه های كارتخوان خبر داد

برزگری گفت: از هر دستگاه كارتخوان مالیات دریافت نمی شود.

1400/10/20
|
12:55

به گزارش رادیو اقتصاد؛ محمد برزگری رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از تعدد دستگاه های كارتخوان خبر داد و گفت: فعالان اقتصادی با داشتن پرونده در سازمان مالیاتی مشخص هستند و هر دستگاه كارتخوان یا پرداخت های اینترنتی رصد می شود و تراكنش ها مشخص كننده میزان مالیات خواهد بود.

وی افزود: كلیه فعالان اقتصادی كه تاكنون در درگاه سازمان مالیاتی ثبت نام نكرده تا پایان دی ماه فرصت خواهند داشت تا از جرایم و دیگر اقدامات قانونی كه برای جلوگیری از فرار مالیاتی است تفكیك شوند و افرادی كه دستگاه كارتخوان آنها كار نكند قطع خواهد شد.

به گفته وی: در حال حاضر برای آنكه یك دستگاه كارتخوان به فردی تعلق گیرد، باید فرد متقاضی پرونده‌ مالیاتی و مجوز فعالیت اتاق‌های اصناف را داشته باشد.

وی با بیان اینكه به لحاظ گردش مالی 75 درصد شبكه پرداخت از نظر مبلغی پرونده مالیاتی دارند، تصریح كرد: 6 میلیون و 800 هزار دستگاه كارتخوان بانكی وجود دارد كه برای آنها پرونده مالیاتی تشكیل شده است.

رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی گفت: تمام اشخاص دارای ابزار پرداخت‌های بانكی می‌توانند با ورود به درگاه ملی خدمات الكترونیك مالیاتی به نشانی my.tax.gov.ir فهرست تمامی دستگاه‌های كارتخوان بانكی و یا درگاه‌های پرداخت الكترونیكی خود را مشاهده كرده و نسبت به الصاق آنها به پرونده‌های مالیاتی قبلی و یا تشكیل پرونده مالیاتی جدید اقدام كنند.

وی بیان كرد: طبق اطلاعات بانك مركزی، در مجموع 13 میلیون دستگاه‌ كارتخوان بانكی و یا درگاه‌ پرداخت الكترونیكی در كشور وجود دارد كه از این تعداد حدود 4 میلیون دستگاه تعیین تكلیف شده است و 5 میلیون كارتخوان همچنان بلاتكلیف هستند كه امكان ثبت نام مؤدیان از طریق درگاه سازمان امور مالیاتی فراهم شده است.

برزگری افزود: حدود یك‌ میلیون و 800 دستگاه‌ كارتخوان بانكی را به پرونده مالیاتی متصل كرده‌ایم و همچنین بانك مركزی برای دو میلیون و 200 دستگاه‌ كارتخوان بانكی پیامك فوری ثبت‌نام ارسال كرده است.

وی افزود: مالیاتی را كنترل و كاهش دهیم كه بخش بزرگی از فعالان اقتصاد در نظام مالیاتی ثبت‌نام نشده‌اند و آنهایی را كه شناسایی كردیم اظهارنامه مالیاتی نمی‌دهند و بخشی كه اظهارنامه مالیاتی می‌دهند.

وی ابراز امیدواری كرد: كه قبل از زمان ارائه اظهارنامه مالیاتی توسط مودیان، این سازمان بتواند اظهارنامه برآوردی تولید كند. اگر مودیان بدانند كه سازمان دستش پر است و بر مبنای اطلاعات عمل كرده، جرأت نمی‌كنند خلاف آن عمل كنند؛ چرا كه كتمان مالیات جرم است و مجازات دارد.

محمد برزگری رئیس مركز تنظیم مقررات سازمان امور مالیاتی در پایان با اشاره به اینكه تمام دستگاه های كارتخوان ها چه سیار و ثابت مالیات خواهند داشت خاطر نشان كرد: همه تلاش این است با دسترسی به تراكنش‌های بانكی، بیمه‌نامه‌ها، بارنامه‌ها، مراودات گمركی، خودرویی و املاك، همه آنچه كه منجر به فعالیت اقتصادی افراد می‌شود را شناسایی و احصا كنیم.

دسترسی سریع
روز از نو