روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

عباس هاشمی: عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از مشكلات موجود در این صنعت خبر داد

هاشمی گفت: صنعت لوازم خانگی یك صنعت پر پتانسیل و حساس در جامعه است.

1400/10/20
|
12:40

به گزارش رادیو اقتصاد؛ عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از مشكلات موجود در این صنعت خبر داد و گفت: در این دو ساله شاهد پیشرفت در این صنعت بودیم اما همچنان تامین مواد اولیه برای تولید كنندگان و سر در گمی در ارز نیمایی و بازار آزاد همچنان وجود دارد.

وی افزود: با توجه به تحریم ها نیاز كشور در لوازم خانگی در تولید داخلی مرتفع شده یك قسمت در ساخت داخل و بخشی هم در صادرات اما همچنان مشكلاتی هم داشته و موانعی هم در بخش كلان دارد و دیگر معضلات درون بنگاهی است.

هاشمی با اشاره به اینكه برای تولید و ساخت بهتر نیاز به مواد اولیه خواهد بود اضافه كرد: قیمت مواد اولیه برای تولید كنندگان و تامین قطعات بسیار اهمیت دارد و هم اكنون عمر متوسط متفاوت است كه به 70 تا 80 درصد در لوازم خانگی رسیده و در كالاهایی با حجم كوچكتر هم این مقیاس متفاوت است.

او در ادامه گفت: عمر متوسط لوازم در بازار جهانی نیز اتفاق افتاده چرا كه آنها هم مواد اولیه اشان را با ارز آزاد و از بازارهای جهانی تامین می كنند البته در كشورمان شاهد تفاوت های ارز نیمایی و تهیه با نرخ آزاد هستیم كه حدودا 5 تا 6 هزار تومان مابه التفاوت قیمت را دارد و از دیگر نابسامانی موجود تعیین قیمت دستوری است.

عباس هاشمی دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در پایان خاطر نشان كرد: صنعت لوازم خانگی یك صنعت پر پتانسیل و حساس در جامعه است و باید حمایت بیشتری شود تا انگیزه در تولید بهتر شود تا بتوانند در بخش صادرات با برندهای بزرگ رقابت داشته باشند.

دسترسی سریع
روز از نو