روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 07:05 به مدت 85 دقیقه

حجت اله فیروزی: آشفتگی در بازار سیمان

عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس، نسخه سازمان حمایت برای ساماندهی بازار سیمان را ناكارآمد دانست.

1400/04/22
|
07:34

به گزارش رادیو اقتصاد؛ حجت اله فیروزی عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس در برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از ناكارامدی نسخه سازمان حمایت برای ساماندهی بازار سیمان گفت: چند ماهی است كه بازار سیمان دچار نوسانات شده است و دراین آشفتگی بازار سیمان فلسفه‌ وجودی سازمان حمایت از مصرف‌كننده و تولیدكننده، تامین كالاهای باكیفیت، قیمت مناسب و در حجم بسیار است در واقع این سازمان تشكیل شده تا مردم نگرانی از كمبود و گرانی كالاهای اساسی نداشته باشند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه سازمان حمایت از مصرف‌كننده باید به گونه‌ای عمل كند كه برای مصرف‌كننده اطمینان خاطر ایجاد شود، افزود: علیرغم وجود سازمان حمایت از مصرف‌كننده و عدم مدیریت در توزیع درست سیمان و مدتی در توقف تولید به بهانه بالا بردن قیمت ان در بازار باعث كمبود سیمان در بازار شد.

در حال حاضر بازار مصالح ساختمانی به ویژه سیمان دچار التهاب و آشفتگی شده است.

وی با بیان اینكه در ابتدا افزایش قیمت كارخانه‌ای سیمان را راهكاری برای ساماندهی بازار دانستند حال آنكه با وجود اجرایی شدن این سیاست بازار هنوز ساماندهی نشده، اضافه كرد:
این روش از اساس اشتباه است زیرا تولید سیمان بیش از نیاز كشور بوده و مازاد این محصول به خارج از كشور صادر می‌شود حال این سوال ایجاد می‌شود كه با وجود صادرات چگونه تولید برای تولیدكننده صرفه اقتصادی ندارد؟

فیروزی افزود: هرچند هدف سازمان حمایت از مصرف كننده از افزایش كارخانه‌ای قیمت سیمان، كمك به تولیدكننده و حذف واسطه‌ها بود اما در حال حاضر این واسطه‌ها حذف نشده و كارخانه‌ها محصولات خود را مستقیم به مصرف‌كننده نمی‌دهند.

عضو كمیسیون معادن مجلس ضمنا ابراز نگرانی از اینكه در این بین پول مستقیم به دست تولید كننده نمی رسد و در این بین دلالان سود می برند گفت: روند كنونی، این موضوع را به ذهن متبادر می‌كند كه كارخانه‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با واسطه‌ها كار كرده و از این وضعیت ذی نفع بوده و از واسطه‌ها نفعی می‌برند، بنابراین اكنون سیمان گرانتر به دست مشتری می‌رسد زیرا علاوه بر افزایش كارخانه‌ای قیمت سیمان، سوداگران نیز بر بهای این كالا می‌افزایند.

حجت اله فیروزی عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان گفت : بسیاری از تولید كنندگان مواد اولیه خود را از منابع طبیعی بیت المال مردمی استفاده می كنند و هزینه ای هم پرداخت نمی شود پس نباید قیمت بالا برود یا سیمان در بازار كم باشد. هرچند هدف سازمان حمایت از مصرف كننده از افزایش كارخانه‌ای قیمت سیمان، كمك به تولیدكننده و حذف واسطه‌ها بود اما در حال حاضر این واسطه‌ها حذف نشده و كارخانه‌ها محصولات خود را مستقیم به مصرف‌كننده نمی‌دهند.

دسترسی سریع
روز از نو