صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در حال حاضر مشکل تامین منابع مالی از جمله موانع جدی در مسیر توسعه فعالیت های اقتصادی کشور است.

محمدرضا پور ابراهیمی در برنامه روز ازنو رادیو اقتصاد افزود: تولید و اشتغال اولویت نخست امروز نظام اجرایی کشور است از اینرو می طلبد تمامی مسئولان و مردم در این مسیر گامهای اساسی بردارند.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در تحقق پذیری مسئله تولید و اشتغال بسیار نقش آفرین است، اظهارداشت: ثقل تصمیمات اقتصادی مجلس بر دوش کمیسیون اقتصادی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به دستورکارهای محوری کمیسیون اشاره کرد و گفت: رفع مشکل تامین منابع مالی، اصلاح قانون نظام بانکی، اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده، اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و سایر موارد از جمله این محورهاست.

وی در ادامه مشکل تامین منابع مالی را از جمله موانع جدی در مسیر توسعه فعالیت های اقتصادی کشور برشمرد و افزود: عدم به روز رسانی قانون یکی از دلائل اصلی بروز و ظهور این چالش در نظام اقتصادی مملکت است.

پور ابراهیمی با اشاره به این جمله که قانون حوزه نظام بانکی کشور مربوط به سال 1362 بوده و تا به امروز به روز رسانی نشده است، اظهارداشت: پارسال کمیسیون اقتصادی بصورت جدی به این مسئله ورود پیدا کرد و توانست کلیات طرح اصلاح قانون نظام بانکداری جمهوری اسلامی ایران را مصوب کند.

وی گفت: بررسی جزئیات این طرح به دلیل متقارن شدن تصویب برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96 در ماههای پایانی سال گذشته کمی با کندی روبه رو شد که خوشبختانه از ابتدای سال جاری دوباره بررسی ها از سر گرفته شده و اصلاح قانون نظام بانکداری تا چند ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بحث مالیات بر ارزش افزوده را از دیگر مشکلات برجسته در مسیر تولید و اشتغال کشور دانست و افزود: با پیگیری های مجلس به ویژه کمیسیون اقتصادی روزهای پایانی سال گذشته لایحه اصلاح قانون مالیات ارزش افزوده از سوی دولت به مجلس ارائه و هم اکنون در دستور کار کمیته تخصصی مالیات این کمیسیون قرار گرفته است.

وی اجرای کامل قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز را از دیگر محورهای حمایت از تولید و اشتغال در کشور اعلام کرد و اظهارداشت: متاسفانه دولت به کندی این قانون را اجرا کرده و حتی برخی از آئین نامه های قانون مزبور پس از گذشت چندسال هنور عملیاتی نشده است.

پور ابراهیمی یادآورشد: لایحه دولت در خصوص اصلاح برخی از مواد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به مجلس تقدیم و کلیات این لایحه نیز به تصویب نمایندگان رسیده است.

برنامه «روز از نو» کاری از شبکه تخصصی رادیویی اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز راس ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه بر روی موج اف ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • دانش فنی ضعف بزرگ صنعت موتورسیکلت

  • قانون تعاونی ها در روستاها

  • وظیفه دولت و مردم در تقویت پول ملی

  • نقش صندوق توسعه ملی در توسعه صنایع کوچک

  • سیستم های پرورش گوسفند

  • فاینکس ویترینی ازدستاوردهای بازار مالی

  • مدیریت آب در صنعت فولاد

  • وضعیت تولید انواع پتو در کشور

  • اهمیت مدیریت درآمد و هزینه

  • رقابت کسب و کارها در دهکده جهانی