صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات وقف دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره انجمن تاریخ ایران گفت: وقف یکی از دیرپاترین و ماندگارترین سنت ها ی تاریخی بوده که همواره در فرهنگ و تمدن ایران – اسلامی حضور جدی داشته است.

زهیرصیامیان گرجی در گفتگو با رادیو اقتصاد افزود: نهاد وقف با کارکردهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی یکی از رکن های حفظ کننده تمدن، جامعه و فرهنگ اسلامی در دوران های مختلف به رغم تمامی فراز و نشیب ها بوده است.

وی همچنین اظهارداشت: تحقق چنین نهادی در یک جامعه با کارکردهای فرهنگی و دینی بدون مبانی اقتصادی غیر ممکن است.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات وقف دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره انجمن تاریخ ایران گفت: مال وقفی در عین حالی که یک پدیده اقتصادی است برای حفظ این پدیده اقتصادی رویه های اقتصادی نیز تعریف شده تا درآمدها صدقه جاریه باشد.

وی افزود: اگر به موضوع وقف در عمل نگاه غیر اقتصادی شود بدون شک خارج از رویه ها ی شرعی و حقوقی این نهاد اقدام شده است.

صیامیان گرجی تصریح کرد: پیچیدگی فرهنگی، اقتصادی و حقوقی نهاد وقف باعث شده جامعه مخاطب علی رغم اینکه در دوره های مختلف تاریخی بسیار مسائل را با دقت و امانت دارانه در راستای نیات واقف برای مصلحت عمومی متحقق می کرد در دوران رژیم سابق جهت گیری نهادها و نیات واقفان به سمت موضوعاتی در راستای مخالفت با سیاست های رژیم سابق معطوف شد.

وی ادامه داد: اغلب این موضوعات مربوط به حوزه علم مانندمدارس علمیه، بناهای مرتبط با اماکن مذهبی و عزاداری ها بوده است.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات وقف دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره انجمن تاریخ ایران گفت: پشتوانه اقتصادی که در نهادهای وقفی وجود داشت یکی از مبانی اقتصادی بود که درواقع فرهنگ عمومی مخالفت با رژیم پهلوی را در جامعه ترویج می کرد.

وی در ادامه ضمن اشاره به اینکه متولی شرعی وقف در حال حاضر نظام جمهوری اسلامی است، افزود: برای جبران خلاء ها و نیازهای اقتصادی، کاهش بحران بیکاری، چالش های اشتغال، حمایت از تولید داخلی و بسیاری موارد دیگر در جامعه امروزی باید به ظرفیت های اقتصادی بی بدیل وقف توجه جدی شود.

وی یادآورشد: تحقق پذیری این مهم مستلزم فرهنگ سازی و مدیریت سازمان یافته است.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • نقش آفرینی تعاونی ها در تامین مسکن کم درآمدها

  • کمبود 3 میلیون و 500 هزار مسکن در کشور

  • مواد اولیه تولید پوشاک گران و کمیاب!

  • دولت از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند

  • حجم زیادی از انرژی در کشور هدر می رود

  • علم و صنعت دو بازوی اصلی رشد کشورها

  • شرکت های دانش بنیان پیشران اقتصادمقاومتی

  • تحقق اقتصاد مقاومتی در سایه پژوهش محوری

  • پیش فروش خودرو نیازمند دریافت مجوز

  • دستمزد کارگران با هزینه های زندگی همخوانی ندارد