صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

سخنگوی سازمان پدافند غیر عامل گفت: بر اسای پیش بینی ها وقوع جنگ ها در آینده بیشتر مبتنی بر فضای سایبری و بیولوژیک خواهد بود.

محسن محبی در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: جامعه جهانی از حالت نظامی سنتی و درگیری بین نیروهای مسلح کشورها به سمت تهدید حوزه های مختلف در حال حرکت است.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری به همین دلیل هشتم آبان ماه سال 1382 ساختار سازمان پدافند غیرعامل را در کشور مصوب فرمودند.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل ضمن تقسیم بندی دفاع به دو صورت عامل و غیرعامل گفت: عامل یعنی با اسلحه و غیرعامل یعنی بدون اسلحه است.

وی افزود: تهدیدات نیز به دو صورت طبیعی و غیرطبیعی طبقه بندی می شوند که تهدیدات طبیعی مانند سیل، زلزله، صاعقه و موارد مشابه دیگر و تهدیدات غیرطبیعی بیشتر بر پایه تحولات تکنولوژی اتفاق می افتد.

محبی بیان داشت: تهدیدات طبیعی قابل پیش بینی نبوده و یک روند یکنواختی دارد.

وی به رادیو اقتصاد گفت: متولی تهدیدات طبیعی سازمان مدیریت بحران مستقر در وزارت کشور است.

سخنگوی سازمان پدافند غیرعامل افزود: تهدیدات غیرطبیعی بیشتر بر پایه تحولات تکنولوژی ایجاد می شود بنابراین اختراع و ابداع بشر هم می تواند فرصت و هم تهدید برای دنیا باشد.

وی اظهارداشت: سازمان پدافند غیرعامل بخش های تهدید این قضیه از قبیل سایبری، بیولوژیک و زیستی، اقتصادی، شیمیایی، کالبدی و زیرساختی، مردم محور و غیره را برعهده دارد.

محبی بیان داشت: عنوان سازمان پدافند غیرعامل در سایر کشورهای دنیا به نام دفاع غیر نظامی و در ممالک عربی دفاع المدنی شناخته می شود.

وی در ادامه یادآور شد: پدافند یک واژه کاملا فارسی و به معنی ضد شورش و غیرعامل به مفهوم بدون اسلحه است بنابراین می توان گفت پدافند غیرعامل یعنی دفاع بدون اسلحه.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان می‌توانند جهت دریافت فایل صوتی برنامه به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • آخرین خبرهای مجلس شورای اسلامی در "روز از نو"

  • تحلیل بازار بورس در "روز از نو"

  • جایگاه و اهمیت صنعت نفت در اقتصاد کشور

  • عدم درج نرخ شیرینی در واحد های صنفی تخلف است

  • بررسی سیره اقتصادی و رفتاری حضرت امام محمد تقی (ع)

  • افزایش میزان وام مسکن در سال 98 مشروط به تامین منابع بانک

  • برای پیگیری مطالبات خود با رادیو اقتصاد همراه شوید

  • پایداری چرخ تولید در سایه مصرف کالاهای ایرانی

  • نظام بانکی مشکل بزرگ اقتصاد ایران

  • پرداخت 6200 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی