صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه الی پنج شنبه از ساعت 06:30 به مدت 85 دقیقه

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: این بازار همچنان درگیر مسئله نرخ گذاری ارز است.

مجتبی شهبازی در برنامه «روز از نو» رادیو اقتصاد افزود: هم اکنون مکانیزم بازار در تعیین نرخ ارز تاثیر گذار نیست چرا که دولت اصرار به نرخ گذاری دستوری در این حوزه دارد.

وی همچنین اظهارداشت: نرخ گذاری دستوری تبعات سنگینی بر تمامی بخش های اقتصادی کشور به ویژه بازار سرمایه تحمیل می کند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: زمزمه افزایش نرخ دولتی ارز یا تعیین نرخ بر اساس مکانیزم بازار طی این روزها خیلی به گوش می رسد البته مکانیزم مزبور هرچند کامل نیست ولی بهتر از گذشته خواهد بود.

وی در ادامه افزود: تعیین نرخ بر اساس مکانیزم بازار باعث می شود بحث فروش ارز حاصل از صادرات شرکت های صادراتی با نرخ بالاتر بروز و ظهور پیدا کند و در عین حال فعالان بازار در رابطه با افزایش سودآوری این شرکت ها در آینده خوش بین تر باشند.

شهبازی تصریح کرد: طی روزهای قبل دولت دستور العملی در رابطه با کاهش مالیات خرید و فروش سهام تصویب کرد که این حرکت نیز گامی مثبتی در راستای حمایت از بازار سرمایه ارزیابی می شود.

وی به رادیو اقتصاد گفت: جدا از این یکسری معافیت های مالیاتی در رابطه با افزایش سرمایه از محل سودهای انباشته مدنظر قرار گرفته که این مهم نیز کمک خوبی به بازار سرمایه بالاخص برای افزایش سرمایه جهت طرح های توسعه شرکت ها خواهد بود.

این کارشناس افزود: با توجه به مباحث حمایتی مورد اشاره به نظر می رسد بازار سرمایه در روزها، هفته ها و ماه های آینده رونق خوبی را تجربه کند.

وی تصریح کرد: بدون شک با تعیین نرخ ارز از طریق مکانیزم بازار شاهد گزارش های خیلی خوبی در رابطه با عملکرد شرکت ها در بازه های زمانی آینده خواهیم بود.

شهبازی در ادامه یادآورشد: بر اساس پیش بینی ها روند شاخص بورس طی ماه های آینده رو به رشد خواهد بود اما کم و کیف این قضیه به شرایط بازار مربوط می شود.

برنامه «روز از نو» کاری از گروه کشاورزی شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا پنجشنبه هر روز ساعت 6.30 به مدت 85 دقیقه به تهیه کنندگی «لیلا امیدیگانه و مهدی شیار» با هدف فراهم ساختن لحظات شاد و مفرح صبحگاهی توام با افزایش سطح آگاهی اقتصادی شنوندگان بر روی موج اف‌ام ردیف 98 قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

مرتبط با این برنامه

  • کاهش نوسانات قیمت خودرو در بازار

  • صدور کوپن الکترونیکی برای 10 میلیون نفر

  • شاخصه های نظام آموزشی بهره ور

  • جای خالی مهارت آموزی در آموزش و پرورش

  • نقش و جایگاه ارتباط صنفی و صنعتی در همه سطوح مدارس

  • مهارت آموزی در مدارس

  • جوانان از سنین پائین وارد کسب و کار شوند

  • بررسی نیازهای آموزشی متناسب با جامعه کنونی

  • تولید کنندگان نقشی در گرانی تایر ندارند

  • حرف و عمل مسئولان باید یکی باشد