روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

جعفر قادری: عضو كمیسیون برنامه و بودجه از آخرین مصوبات نمایندگان مجلس در جلسه صحن علنی از لایحه بودجه سال 1401 خبر داد

قادری گفت: بعد از سه هفته در نوبت های دو و سه گانه در مجلس برگزار شد و روز گذشته بررسی مستمر برای رسیدگی به لایحه بودجه سال 1401 كل‌كشور، دخل و خرج سال آینده را تعیین و تصویب كردند.

1400/12/21
|
08:45
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از آخرین مصوبات نمایندگان مجلس در جلسه صحن علنی از لایحه بودجه سال 1401 خبر داد و گفت: امروز نمایندگان در مجلس مصوبات تصویب شده نهایی را برای شورای نگهبان ارسال خواهند كرد كه پس از تایید مجدد به مجلس اعلام و امیدواریم تا قبل از پایان سال اجرایی شود تا دولت از شروع سال 1401 مصوبات را اجرایی كند.

او گفت: نمایندگان مجلس دیروز ماده واحده بودجه سال 1401 را در صحن علنی با 173 رأی موافق، 7 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 193 نماینده حاضر در جلسه به تصویب رساندند.

قادری افزود: چند تبصره باقی مانده و پیشنهادات به واحد مطرح شد و بررسی ها انجام و تعیین تكلیف شد و امیدواریم شورای نگهبان هم ظرف چند روز آینده بررسی نهایی را انجام تا كار به پایان سال برسد.

او همچنین از حذف ارز ترجیحی گفت: صحبت از 9 میلیارد دلار و جلسات با مسولان بانك مركزی و برنامه و بودجه در دستور كار دولت این است كه قیمت نان و دارو هیچ تغییری پیدا نكند و در مورد دیگر كالاها معادل ریالی را تزریق كنند.

جعفر قادری گفت: سایر كالا ها مانند گوشت و مرغ تغییر می كندكه و این تغییر برای دولت ایجاد درآمد خواهد كرد كه بصورت یارانه ای به دهك های پایین برگردد و بر اساس تبصره 18 معادل 254000 میلیارد 80000 برای گندم و 170000 برای بقیه كالاهاست كه 180000 برای نانوایان است.

عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: به موجب مصوبه مجلس، بودجه سال 1401 كل كشور از حیث منابع و مصارف بالغ بر سی و هفت میلیون و پانصد و هشتاد و هفت هزار و هفتصد و نود و سه میلیارد و نهصد و سی و یك میلیون ریال به صورت منابع بودجه ای، بودجه شركت‌های دولتی منابع عمومی است.

او اضافه كرد: منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و مصارف بودجه‌ عمومی دولت از حیث هزینه‌ها و تملك دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی بالغ بر پانزده میلیون و دویست و هفتاد و سه هزار و هفتصد و چهارده میلیارد و ششصد و سیزده میلیون ریال شامل؛ منابع عمومی بالغ بر سیزده میلیون و نهصد و چهل و یك هزار و سیصد و هجده میلیارد و پانصد میلیون ریال و درآمدهای اختصاصی وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی بالغ بر یك میلیون و سیصد و سی و دو هزار و سیصد و نود و شش میلیارد و یكصد و سیزده میلیون ریال است.

قادری گفت: بودجه شركت‌های دولتی، بانك‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تأمین اعتبار بالغ بر بیست و دو میلیون و سیصد و چهارده هزار و هفتاد و نه میلیارد و سیصد و هجده میلیون ریال و از حیث هزینه ها و سایر پرداخت ها بالغ بر بیست و دو میلیون و سیصد و چهارده هزار و هفتاد و نه میلیارد و سیصد و هجده میلیون ریال است.

جعفر قادری عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان كرد: درآمد دولت از دریافت مالیات حدود 400 میلیارد تومان است و برای كمك به تولید كنندگان مالیات از 25 در صد به 20 درصد كاهش پیدا كرده است از ارزش افزوده تعیین شده است و دیگر سود واحدهای بورسی كه مجدد سرمایه گذاری شود از پراخت مالیات معاف كردیم تا تولید بیشتر رونق پیدا كند البته مالیات همان 9 درصد است و تغییری نكرده است و در بخش مالیات بیشتر روی ارزش افزوده تمركز كرده ایم و تسهیلاتی كه می تواند در حوزه های محتلف داشته باشیم و دولت باید برنامه ریزی دقیق انجام دهد و جلوی فرار های مالیاتی را بگیرد.

دسترسی سریع
روز از نو