روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

سردار محمد زهرایی: رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور از خدمت‌ رسانی 92 قرارگاه عملیاتی جهادی به مناطق محروم در ایام نوروز خبر داد

سردار زهرایی گفت: از 20 اسفند تا 15 فروردین 1401 اردوهای جهادی در 32 استان كشور و 5 قرارگاه اصلی و محوری انجام می شود.

1400/12/21
|
07:32
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ سردار محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از خدمت‌ رسانی 92 قرارگاه عملیاتی جهادی به مناطق محروم در ایام نوروز خبر داد و برنامه‌های نوروزی این سازمان در حوزه‌ های مختلف از جمله گروه‌ های جهادی را تشریح كرد و گفت:‌ برای نوروز امسال تعداد 92 قرارگاه عملیاتی جهادی راه‌ اندازی كردیم كه وظیفه این قرارگاه‌ ها عملیات مختلف در طرح‌ هایی مانند آب‌ رسانی و مسكن برای محرمان است.

سردار زهرایی اظهار كرد: بسیج سازندگی در سال 79 به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی راه‌اندازی شد. جهاد سازندگی دارای دو بال محرومیت‌ زدایی و نیروهای جهادی بود اما در سال 79 كه جهاد سازندگی در وزارت كشاورزی ادغام شد، بال دوم این جریان یعنی نیروهای جهادی آسیب دید و جنبه محرومیت‌زدایی آن نیز در بین نهادهای مختلف تقسیم شد.

وی افزود: مقام معظم رهبری برای جلوگیری از چنین آسیب‌ هایی، فرمان تشكیل بسیج سازندگی را صادر كردند تا از این طریق به تربیت نیروهای جهادی در نسل جدید اقدام شود. احیای جهاد سازندگی كه از سوی رئیس‌جمهور مطرح شد نیز معطوف به جنبه اول این مسئله بود. امروز 26 نهاد در روستاهای كشور فعالیت می‌كنند كه هیچ‌گونه انسجامی ندارند و رئیس‌جمهور این طرح را برای هم‌افزایی این نهادها مطرح كرد نه اینكه جهادی‌ها دولتی شوند.

سردار زهرایی ادامه داد: برای اینكه عرصه برای گرو‌ه‌ های جهادی فراهم شود، به بسیج سازندگی اجازه داده شد كه به نوعی نهاد اجرایی شود و بتواند دست گروه‌های جهادی را بگیرد. در حقیقت بسیج سازندگی كار تسهیل‌گری می‌كند و نهادی محرومیت‌زداست. در این راستا و از سال گذشته طرح جامع محرومیت‌زدایی مردم‌پایه از سوی سازمان بسیج سازندگی تهیه و اجرایی شد كه تدوام این طرح با حضور دولت جدید شتاب زیادی گرفت. این طرح كه تحت عنوان بسته‌ای از كمك بسیج به دولت در تحقق شعارها به دولت سیزدهم ارائه شده است.

او گفت: این طرح دارای دو بخش محرومیت‌ زدایی و اقتصاد مقاومتی است كه در حوزه محرومیت‌زدایی تعداد 10 هزار و 283 روستا و یك‌هزار و 87 محله تحت پوشش قرار گرفتند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور اظهار كرد: در این طرح اولویت اول روستاها بود كه 5 موضوع اصلی تأمین آب شرب، آب كشاورزی، مسكن، زیرساخت اشتغال و ایجاد جاده و راه روستایی در دستور كار قرار گرفت. در موضوع آب شرب، قرارگاه امام حسن(ع) مشغول به كار شده و هفت هزار و 138 روستا در قرارداد با وزارت نیرو تحت پوشش قرار گرفتند و از دل این روستاها نیز تعداد سه هزار و 395 روستا به بسیج سازندگی واگذار شد. همچنین، از این تعداد، 269 روستا در حال آب‌رسانی بوده و 129 روستا نیز از نعمت آب شرب برخوردار شدند. برنامه زمان‌بندی برای اجرای كل پروژه نیز 30 ماهه است.

سردار زهرایی ادامه داد: در حوزه آب كشاورزی نیز به عنوان از آبخیز تا جالیز، پیشنهاد تحت پوشش قرار دادن پنج هزار و 500 روستا برای مدت چهار سال ارائه شده است كه البته هنوز منتهی به قرارداد نشده است. در حوزه مسكن محرومان تعداد 130 هزار مسكن محرومان در تفاهم‌نامه با وزارت راه و مسكن انجام شده است كه تعداد 40 هزار مسكن با اولویت مددجویان كمیته امداد در حال پیگیری است. همچنین، تعداد پنج هزار مسكن نیز در حال احداث است كه تاكنون 40 درصد پیشرفت فیزیكی داشته است. در نیمه شعبان امسال نیز ساخت پنج هزار مسكن در مرحله دوم طرح آغاز می‌شود و الباقی مسكن‌ محرومان نیز در آینده اجرایی شده و در این زمینه مذاكراتی با سازمان بهزیستی و شركت بازآفرینی شهری انجام شده است.

وی ادامه داد: در حوزه راه روستایی و جاده بین مزارع نیز میزان یك سوم از طرح‌های تهیه شده، اجرا شده و دو سوم از طرح‌ها نیز از پیش تر آغاز و تا پایان سال مالی به سرانجام خواهد رسید. در زمینه اقتصاد مقاومتی از محل تبصره 16 مبلغ سه هزار و 500 میلیارد تومان در اختیار بسیج سازندگی قرار گرفت كه 530 میلیارد تومان از آن در راستای ایجاد اشتغال در حوزه كسب كارهای خرد، مشاغل خانگی، و مشاغل روستایی مصرف شده است.

سردار زهرایی ادامه داد: در حوزه خدمت مؤمنانه طی دو سال گذشته مراحل مختلفی از سوی سازمان بسیج اجرا شده است كه شامل كمك‌های مردمی و نهادهای مختلف است. امسال تعداد هفت میلیون و 300 هزار بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شده است و نزدیك به هفت هزار زندانی غیرعمد نیز آزاد شده‌اند. همچنین، طی دو سال گذشته تعداد 67 هزار جهیزیه به نوعروسان نیازمند اعطا شده است.

وی در ادامه به برنامه‌ های نوروزی سازمان بسیج سازندگی اشاره كرد و گفت: برای نوروز امسال مدلی پیاده كردیم كه كار قرارگاهی را برای حركت‌ های جهادی انجام دهیم. امروز تعداد 42 هزار گروه جهادی در كشور فعالیت می‌كنند و در مجموع 500 شورای شهرستانی، 32 مجمع استانی و یك مجمع ملی جهادی با رأی مستقیم جهادگران انتخاب شده و مشغول فعالیت هستند.

سردار زهرایی افزود :افرادی كه تمایل دارند در این گروه های جهادی شركت كنند می توانند به حوزه های خود و یا پایگاه ها مراجعه و ثبت نام كنند ضمنا هر فردی هم بخواهد در شهرستان خود و در همان استان فعالیت كند باید با قررگاه های مركزی هماهنگی نمایند.

رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور بیان كرد: همچنین، برای نوروز امسال تعداد 92 قرارگاه عملیاتی جهادی راه‌اندازی كردیم كه وظیفه این قرارگاه‌ها عملیات مختلف در طرح‌هایی مانند آب‌رسانی، ساخت مسكن، آموزش در ایجاد اشتغال زایی، كمك های مومنانه، آزاد سازی زندانیان غیر عمد و ..... است.

وی افزود: برای نوروز امسال تعداد پنج قرارگاه ملی را در آندیكا، زیركوه خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان با تمركز بر شهرستان هامون، قلعه‌گنج كرمان و رودبار جنوب كرمان راه‌اندازی كرده‌ایم. همچنین، 32 قرارگاه استانی نیز در استان‌های مختلف راه‌اندازی شده است. خدمت هدفمند، بیمه، تجهیزات، خوراك به موقع و ... از مزیت‌های این قرارگاه‌هاست و حتی باعث می‌شود كه كار رسانه‌ای برای انعكاس فعالیت‌های این قرارگاه‌ها به خوبی انجام شود.

وی با بیان اینكه برخی از اقشار بسیج مانند بسیج دانشجویی و پزشكی نیز اقدام به ایجاد قرارگاه كرده‌اند، تصریح كرد: در تعطیلات نوروز تعداد دو هزار و 100 گروه جهادی در قرارگاه‌های استانی و ملی مشغول خدمت‌رسانی خواهند بود كه این مسئله تعداد 45 هزار نفر از جهادگران را در برمی‌گیرد. یكی از نكاتی كه مقام معظم رهبری بدان تأكید دارند، مسئله جهاد تبیین و عمومی كردن این گفتمان است كه این مسئله در رسانه‌ها اتفاق می‌افتد و از رسانه‌های مختلف تقاضا داریم تا ما را در این زمینه همراهی كنند.

سردار محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی كشور در پایان خاطر نشان كرد: برای روز بسیج سازندگی نیز بنا داریم تا رزمایش 14 هزار گروه جهادی شامل 200 هزار نفر جهادگر را در 500 شهرستان اجرا كنیم كه در این حوزه نیز اتفاق بزرگی در عرصه خدمت‌رسانی با عنوان جهادگران فاطمی انجام خواهد شد.و در طول سال هم می تواند استمرار داشته باشد.

دسترسی سریع
روز از نو