روز از نو "شنبه الی پنج شنبه" از ساعت 06:30 به مدت 110 دقیقه

هرویك یاریجانیان: رییس اتاق مشترك ایران و ارمنستان از توافقات موثر در سفر اخیر وزیر صمت و هیئت همراه به ارمنستان خبر داد

هرویك یاریجانیان گفت: كشور ارمنستان به عنوان همسایه شمالی، ظرفیت فراوانی برای صادرات مستقیم دارد و از همین طریق ایران می‌تواند به بازارهای دوردست نیز دسترسی پیدا كند.

1400/12/18
|
09:29
|

به گزارش رادیو اقتصاد؛ هرویك یاریجانیان رییس اتاق مشترك ایران و ارمنستان در گفتگو با برنامه روز از نو رادیو اقتصاد از توافقات موثر در سفر اخیر وزیر صمت و هیئت همراه به ارمنستان خبر داد و گفت:
سفر اخیر وزیر صمت به همراه هیئت همراه و سه تن از نمایندگان مجلس و تعدادی از بازرگانان و اتاق و بخش خصوصی توفیقات خوبی را بدست آورده اند.

وی افزود: قبلا ما به این كشور صادرات و مبادلات تجاری داشتیم اما در دولت سیزدهم علاوه بر بحث صادرات موضوع سرمایه گذاری دو طرف مطرح شد كه صادرات ما پیش از بیش بیشتر خواهد شد و مسئله دیگر استفاده از ظرفیت های بانكی بود.

یاریجانیان اظهار كرد: متاسفانه با وجود آنكه ظرفیت بسیار گسترده‌ای برای همكاری‌های اقتصادی میان ایران و ارمنستان وجود داشته، ما در سال‌ های گذشته نتوانسته‌ایم از این بستر به درستی استفاده كنیم و همین موضوع ایران را از برخی امكانات اقتصادی ارمنستان محروم كرده است.

وی گفت: همچنان كالاهای ایرانی در اوراسیا و دیگر كشورها درست معرفی نشده است و با ظرفیت های بالایی كه در تولید داریم همچنان به گستره و تولید كالاهای ایرانی بیگانه هستند در صورتیكه ما در تولید، پوشاك، مواد غذایی و ....نسبت به دیگر كشورهای اروپایی برتری داریم.

یاریجانیان با بیان اینكه ایران امروز سومین تامین كننده كالا برای ارمنستان به شمار می‌رود، گفت: با توجه به عضویت ما در اوراسیا، امكان توسعه روابط در این بخش نیز به وجود آمده و می‌توان انتظار داشت كه ما به زودی به عنوان دومین صادركننده اصلی كالا به ارمنستان از چین نیز عبور كنیم.

وی توضیح داد: ارمنستان با برخی كشورهای اروپایی و آمریكایی روابط اقتصادی مناسبی دارد و برای مثال تعرفه تجاری میان ارمنستان و كانادا و سوییس بسیار پایین است. اگر ما صنایع بسته بندی خود را در این كشور فعال كنیم، امكانی جدید برای صادرات كالاهای ایرانی به مقاصد دورتر از طریق ارمنستان به وجود خواهد آمد.

یاریجانیان اظهار كرد: همانطور كه امروز كار بر روی جاده‌ی جایگزین به جای آذربایجان آغاز شده و به زودی این مسیر امن‌تر و ارزان‌تر در اختیار تجار ایرانی قرار می‌گیرد، در حوزه‌هایی مانند صنایع پلیمری، نساجی و مواد اولیه، ایران امكان صادرات به ارمنستان را خواهد داشت و در عوض با كشت فراسرزمینی امكان تامین برخی نیازهای ما مانند نهاده‌های دامی از ارمنستان نیز وجود خواهد داشت.

هرویك یاریجانیان رییس اتاق مشترك ایران و ارمنستان در پایان خاطر نشان كرد: البته بخش خصوصی و كارخانجات در رقابت با دیگر رقبا در منطقه بسیار كار سختی دارند كه باید برندسازی كنند و نشست مشترك بین دو كشور امیدهای زیادی در صادرات را هموارتر كرده است.

دسترسی سریع
روز از نو